Czy usługa polegająca na pełnieniu funkcji dyrektora szkoły niepublicznej podlega zwolnieniu z VAT?

zastępca dyrektor prezes prezeska firma biuro pomoc asystentka / Shutterstock

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie usług w postaci pełnienia funkcji dyrektora przedszkola lub szkoły niepublicznej na rzecz podmiotu prowadzącego działalność oświatową nie spełnia przesłanek do zastosowania zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a oraz pkt 26 lit. a ustawy o VAT.

Usługi pełnienia funkcji dyrektora szkoły niepublicznej a zwolnienie z VAT

Podatniczka, która zwróciła się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej pełniła w ramach swojej działalności gospodarczej funkcję dyrektora w przedszkolach oraz szkołach niepublicznych. Placówki, były zintegrowane z systemem oświaty zgodnie z przepisami ustawy prawo oświatowe. Współpraca obejmowała zarządzanie personelem, nadzór nad bezpieczeństwem, organizację pracy placówki, przyjmowanie nowych uczniów, a także reprezentowanie szkoły na zewnątrz.

Wnioskodawczyni chciała się dowiedzieć, czy świadczenie usług w postaci pełnienia funkcji dyrektora szkół i przedszkoli na rzecz podmiotu prowadzącego działalność oświatową, podlega zwolnieniu z podatku VAT.

W ocenie podatniczki niewątpliwie jednostki, w których pełni funkcję dyrektora są jednostkami objętymi systemem oświaty i świadczą usługi w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą na zasadach określonych w przepisach prawa oświatowego, a skoro świadczone przez nią usługi są ściśle z tymi usługami powiązane, podlegają zwolnieniu z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a i 26 lit. a ustawy o VAT.

Stanowisko KIS

Organ podatkowy wskazał, że zwolnienie określone w przepisie art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a ustawy o VAT dotyczy usług w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą oraz dostawy towarów i świadczenia usług ściśle z tymi usługami związanych, wykonywanych w formach i na zasadach określonych w przepisach o pomocy społecznej, w przepisach o systemie oświaty oraz w przepisach ustawy prawo oświatowe. Podatniczka nie świadczyła usług opieki nad dziećmi i młodzieżą, nie został więc spełniony warunek umożliwiający zastosowanie zwolnienia.

Wątpliwości podatniczki dotyczyły również kwestii, czy świadczone przez nią usługi podlegają zwolnieniu od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o VAT. KIS wyjaśniła, że aby możliwe było skorzystanie z tego zwolnienia dany podmiot musi być jednostką objętą systemem oświaty a także musi świadczyć usługi w zakresie kształcenia i wychowania. Z opisu sprawy wynikało jednak, że podatniczka nie jest jednostką objętą systemem oświaty i nie świadczy wskazanych usług. Podatniczka nie spełniała zatem również przesłanek warunkujących zastosowanie zwolnienia od podatku w oparciu ten przepis.

Organ podatkowy podkreślił, że współpraca z podmiotem prowadzącym działalność oświatową nie ma żadnego znaczenia dla zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie ww. przepisu ponieważ to świadczący usługę kształcenia i wychowania, a nie odbiorca tej usługi musi być jednostką objętą systemem oświaty.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 15 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.23.2024.2.MMA

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...