Czy sprzedaż towarów używanych może być opodatkowana przy zastosowaniu procedury VAT-marża?

VAT / Shutterstock

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż używanych towarów nabytych od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej w celu ich dalszej odsprzedaży, oraz prowadzenie ewidencji za pomocą własnych dowodów wewnętrznych, umożliwia stosowanie szczególnej procedury VAT-marża zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług.

Sprzedaż towarów używanych a VAT-marża

Wnioskodawca zamierza rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej (być czynnym podatnikiem podatku VAT), w ramach której będzie sprzedawał używane płyty winylowe, meble, oświetlenie, zegary i dodatki do wnętrz. Planuje nabywać te przedmioty na różnych giełdach, bazarach i portalach internetowych, zarówno w Polsce, jak i za granicą, od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Wyżej wymienione przedmioty zakupione na giełdzie lub portalu internetowym będą podlegały dalszej odsprzedaży jako towar handlowy. Podatnik zamierza dokumentować zakupy samodzielnie sporządzonymi dowodami wewnętrznymi zawierającymi nazwę towaru i kwotę, za jaką został zakupiony. Tak sporządzone dokumenty nie będą zawierały danych sprzedającego, a jedynie nazwę towaru oraz cenę nabycia.

Zainteresowany argumentował, że do sprzedaży używanych towarów nabytych wcześniej od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i niewystawiających dokumentów sprzedaży na giełdach lub portalach internetowych, udokumentowanych dowodami wewnętrznymi niezawierającymi danych sprzedawcy, można stosować procedurę VAT-marża. Jednakże w celu utwierdzenia się w swoim przekonaniu zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy stanowisko, które przedstawił, jest prawidłowe.

Możliwość stosowania procedury VAT-marża

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że do sprzedaży używanych towarów zakupionych od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i niewystawiających dokumentów sprzedaży, wnioskodawca będzie mógł stosować procedurę VAT-marża.

Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o VAT. Wyjaśnił, że przepisy ww. ustawy przewidują stosowanie szczególnej procedury opodatkowania dostawy m.in. towarów używanych, polegającej na opodatkowaniu marży. Ta szczególna forma opodatkowania może być stosowana w przypadku dostawy towarów używanych nabytych wcześniej przez podatnika w ramach prowadzonej działalności w celu odsprzedaży. Dla opodatkowania dostawy towarów używanych w procedurze marży ważny jest nie tylko rodzaj towaru, który może zostać objęty tą procedurą, ale również to, od kogo ten towar został kupiony. Zastosowanie tej procedury wymaga, aby towary używane były nabyte od podmiotów wymienionych w art. 120 ust. 10 ustawy o VAT. 

Po szczegółowej analizie stanu faktycznego sprawy oraz konkretnych przepisów prawa KIS doszła do wniosku, że w przypadku przedsiębiorcy, który zamierza sprzedawać używane przedmioty zakupione wcześniej od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, może on stosować procedurę VAT-marża. Pomimo braku dokumentów sprzedaży wystawionych przez te osoby, podatnik będzie mógł prowadzić ewidencję zakupu za pomocą samodzielnie sporządzonych dowodów wewnętrznych zawierających nazwę towaru i kwotę zakupu. Taka ewidencja pozwoli na określenie marży i zastosowanie szczególnej procedury opodatkowania.

„Podsumowując, należy stwierdzić, że skoro zamierza Pan dokonywać sprzedaży towarów używanych (tj. płyt winylowych, mebli, oświetlenia, zegarów i dodatków do wnętrz), zakupionych na giełdach i portalach internetowych, stanowiących towary używane w rozumieniu art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy, nabytych od podmiotów wskazanych w art. 120 ust. 10 pkt 1 ustawy w celu ich dalszej odsprzedaży oraz będzie Pan prowadził ewidencję, w postaci wystawianych przez siebie dowodów wewnętrznych, na podstawie których będzie Pan mógł określić kwotę marży, to będzie miał Pan prawo do zastosowania szczególnej procedury VAT-marża zawartej w art. 120 ust. 4 ustawy” - zakończył organ.

Źródło: https://www.inforlex.pl/dok/tresc,FOB0000000000006567549,Interpretacja-indywidualna-z-dnia-19-marca-2024-r-Dyrektor-Krajowej-Informacji-Skarbowej-sygn-0114-KDIP1-3-4012-68-2024-1-AMA.html

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...