Czy wydatki na zakup i utrzymanie aparatów słuchowych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

aparat słuchowy

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wydatki na zakup i utrzymanie aparatów słuchowych mające związek przyczynowo−skutkowy z prowadzoną działalnością gospodarczą, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów w prowadzonej przez lekarza dentystę pozarolniczej działalności gospodarczej, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zakup i utrzymanie aparatów słuchowych

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą jako lekarz dentysta i udziela świadczeń w zakresie usług stomatologicznych. Ze względu na wadę słuchu posiada orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim - symbol przyczyny niepełnosprawności - 03-L. Kobieta zamierza kupić aparaty słuchowe, których nie uwzględni w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Podatniczka utrzymywała, że w codziennym życiu jest w stanie funkcjonować bez aparatów słuchowych, natomiast w pracy bez nich nie jest w stanie poprawnie komunikować się z pacjentami i współpracownikami, a także korzystać ze specjalistycznych urządzeń stomatologicznych, które emitują dźwięki. 

W związku z tym zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy wydatki na zakup i utrzymanie aparatów słuchowych, takie jak baterie, części zamienne, serwis, czyszczenie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej.

Podatniczka była zdania, że wydatki na zakup i utrzymanie aparatów słuchowych może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej. Argumentowała, że aparaty słuchowe są niezbędne dla prawidłowego wykonania przez nią pracy, której rezultatem jest uzyskiwanie przychodów. Bez nich narażałaby się na ryzyko niezdolności do świadczenia usług stomatologicznych, co byłoby równoznaczne z utratą źródła przychodu. Co więcej, utrzymanie aparatów w dobrym stanie technicznym jest konieczne do zapewnienia ich sprawności i tym samym możliwości udzielania usług.

Zaliczenie wydatków do kosztów podatkowych

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził możliwość zaliczenia wydatków na zakup i utrzymanie aparatów słuchowych do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez podatniczkę działalności gospodarczej.

Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o PIT. Wyjaśnił, że aby wydatek mógł zostać uznany za koszt uzyskania przychodu, musi być poniesiony przez podatnika, być definitywny i nie zostać zwrócony, mieć związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, zostać poniesiony w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów, zostać właściwie udokumentowany, a także nie znajdować się w grupie wydatków wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów. Warunkiem uznania wydatku poniesionego przez podatnika za koszt uzyskania przychodu jest łączne spełnienie ww. przesłanek.

„Zatem, na podstawie opisanego zdarzenia przyszłego oraz powołanych przepisów prawa, stwierdzam, że wydatki poniesione na zakup aparatów słuchowych oraz koszty ich utrzymania mogą stanowić koszty uzyskania przychodów w prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej. Wydatki te pozostają w związku przyczynowym z prowadzoną działalnością gospodarczą. Zakup aparatów słuchowych jest po pierwsze związany z prowadzoną przez Panią działalnością gospodarczą, bowiem zastosowanie zaawansowanych i innowacyjnych aparatów słuchowych przekłada się na lepszą jakość świadczonych usług oraz zabezpieczenie przychodów w Pani działalności gospodarczej. Ponadto umożliwiają one Pani efektywną komunikację z pacjentami, a także z ich opiekunami prawnymi, innymi lekarzami specjalistami oraz personelem pomocniczym, co przekłada się na możliwość udzielenia usług stomatologicznych i uzyskania przychodu w Pani działalności gospodarczej” - wskazał organ.

Po szczegółowej analizie stanu faktycznego sprawy oraz konkretnych przepisów prawa KIS stwierdziła, że wydatki na zakup aparatów słuchowych oraz ich utrzymanie są związane z prowadzoną przez podatniczkę działalnością gospodarczą, mają wpływ na jakość świadczonych przez nią usług i możliwość osiągnięcia, zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodów, co spełnia ustawowe wymogi umożliwiające zaliczenie tych wydatków do kosztów podatkowych. Jednocześnie organ podkreślił, że wnioskodawczyni, jako podmiot odnoszący korzyść z faktu zaliczenia wskazanych we wniosku wydatków do kosztów uzyskania przychodu ma obowiązek wykazania związku przyczynowo-skutkowego poniesionych wydatków z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą, jak również obowiązek właściwego ich udokumentowania.

„Reasumując – wydatki na zakup aparatów słuchowych oraz koszty utrzymania aparatów słuchowych, takie jak: baterie, części zamienne, serwis, czyszczenie (w części która nie zostanie Pani zrefundowana), mające związek przyczynowo−skutkowy z prowadzoną działalnością gospodarczą, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów prowadzonej przez Panią pozarolniczej działalności gospodarczej, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych” - zakończył organ.

Źródło: https://www.inforlex.pl/dok/tresc,FOB0000000000006559943,Interpretacja-indywidualna-z-dnia-14-marca-2024-r-Dyrektor-Krajowej-Informacji-Skarbowej-sygn-0113-KDIPT2-1-4011-23-2024-2-KD.html

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...