REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy konserwacja statku może być opodatkowana stawką 0% VAT?

łódź statek morze ocean
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że usługi konserwacji statku nie kwalifikują się do opodatkowania stawką 0% VAT, jeśli jednostka pływająca nie jest wymieniona w art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

Konserwacja statku a stawka 0% VAT 

Wnioskodawcą jest mały podatnik zajmujący się konserwacją statków oraz prowadzeniem rejsów na jachcie. Wnioskodawca planuje świadczenie usług konserwacji na terenie Unii Europejskiej, w tym w Grecji, Hiszpanii, oraz na Malcie. Konserwacja ma obejmować statek pływający pod maltańską banderą, należący do osoby fizycznej mieszkającej w Polsce. Zakres świadczonych usług jest szeroki, od konserwacji systemów hydraulicznych po zabezpieczenie części podwodnej środkami przeciwporostowymi. 

REKLAMA

Wnioskodawca skierował pytanie do KIS czy istnieje możliwość zastosowania stawki 0% VAT na usługi konserwacji statku pływającego pod maltańską banderą, konkretnie jachtu motorowego pełnomorskiego o kodzie CN 8903 92 10, świadczone dla właściciela mieszkającego w Polsce. Wnioskodawca jest przekonany, że jego usługi kwalifikują się do opodatkowania stawką 0% VAT.

KIS: usługa konserwacji jachtu nie kwalifikuje się do stawki 0% VAT

REKLAMA

Według oceny organu podatkowego, przedstawione stanowisko przez wnioskodawcę było nieprawidłowe. Organ podatkowy wskazał na ogólne zasady opodatkowania VAT, podkreślając, że podlegają mu wszelkie odpłatne świadczenia usług na terytorium kraju, chyba że przepisy ustawy wyraźnie przewidują odstępstwa lub specyficzne stawki podatkowe dla określonych czynności.

KIS wyjaśniła, że jednostka pływająca, której dotyczyła usługa konserwacji (jacht motorowy pełnomorski o kodzie CN 8903 92 10), nie znajdowała się na liście jednostek wymienionych w art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. Przepis ten wymienia konkretnie kodowane jednostki pływające, dla których możliwe jest zastosowanie stawki 0% VAT, wskazując na takie jednostki jak pełnomorskie liniowce pasażerskie, tankowce, chłodniowce, a także statki rybackie, pchacze, holowniki i lodołamacze. Jacht motorowy pełnomorski, mimo swojego przeznaczenia i charakterystyki, nie został włączony do tej specyficznej kategorii, co automatycznie wykluczyło możliwość zastosowania preferencyjnej stawki podatkowej. Ponadto, organ podatkowy podkreślił, że zastosowanie stawki 0% VAT wymaga nie tylko spełnienia kryterium dotyczącego rodzaju jednostki pływającej, ale także prowadzenia przez podatnika szczegółowej dokumentacji.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 23 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.471.2023.2.MAZ

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA