Czy przekazywanie środków pieniężnych przez żonę na konto męża w ramach nakładów na wspólny dom należy zgłosić do urzędu skarbowego?

pieniądze / Shutterstock

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że przekazywanie środków pieniężnych, które żona przelewa na konto bankowe męża jako swój własny wkład na opłacenie kosztów związanych z budową wspólnego domu, nie rodzi po stronie mężczyzny obowiązku zgłaszania tego faktu do właściwego urzędu skarbowego, ponieważ nie generuje żadnych skutków na gruncie podatku od spadków i darowizn.

Przekazywanie środków w ramach nakładów na wspólny dom

Wnioskodawca wraz z żoną posiadają wspólność majątkową, mając odrębne rachunki bankowe. Wspólnie budują dom i opłacają faktury wystawione przez wykonawców. Płatności te realizowane są głównie z rachunku bankowego mężczyzny. Przed opłaceniem faktur, żona przelewa mężowi odpowiednią kwotę na jego rachunek. Pieniądze przekazywane na konto wnioskodawcy nie są ani darowizną, ani nie są włączeniem do wspólnoty majątkowej. Kobieta otrzymała środki pieniężne od swojego ojca tytułem darowizny (są jej wkładem na ww. wydatki). Natomiast, rachunek męża traktowany jest jako rachunek techniczny do przelewów.

Mężczyzna argumentował, że pieniądze przekazywane przez żonę nie zostały mu darowane, więc nie ma potrzeby zgłaszania ich do właściwego urzędu skarbowego. Jednakże w celu utwierdzenia się w swoim przekonaniu zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy stanowisko, które przedstawił, jest prawidłowe.

Brak obowiązku zgłoszenia do urzędu skarbowego

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że przekazywanie środków pieniężnych przez żonę na konto męża w ramach nakładów na wspólny dom nie kwalifikuje się jako darowizna, z uwagi na to mężczyzna nie ma obowiązku zgłaszania tego faktu do urzędu skarbowego.

Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz Kodeksu cywilnego. Podkreślił, że zgodnie z prawem, obowiązek podatkowy z tytułu darowizn powstaje tylko w przypadkach określonych w ustawie o podatku od spadków i darowizn, oraz że przekazywane środki nie spełniają kryteriów darowizny, gdyż są przeznaczone na pokrycie wydatków związanych z budową wspólnego domu. Zaznaczył również, że zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, małżonkowie są zobowiązani przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, co w tym przypadku realizowane jest poprzez wspólne finansowanie budowy domu.

„W omawianej sprawie – jak wskazał Pan we wniosku – środki otrzymywane od żony na Pana konto nie stanowią darowizny na Pana rzecz ani też nie są włączeniem do wspólnoty majątkowej. Skoro Państwa intencją jest jedynie opłacenie faktur wystawionych przez wykonawców budujących Państwa wspólny dom, a nie wzbogacenie się Pana, kosztem majątku Pana żony, to w świetle powołanych przepisów prawa, brak jest podstaw do stwierdzenia, że z tytułu przelewania przez Pana żonę środków pieniężnych na Pana konto (jako wkład na budowę wspólnego domu), na gruncie podatku od spadków i darowizn powstają jakiekolwiek obowiązki podatkowe” - wskazał organ.

W konkluzji organ stwierdził, że przekazywanie środków pieniężnych, które żona przelewa na konto bankowe męża jako swój własny wkład na opłacenie kosztów związanych z budową wspólnego domu, nie rodzi po stronie mężczyzny obowiązku zgłaszania tego faktu do właściwego urzędu skarbowego, ponieważ nie generuje żadnych skutków na gruncie podatku od spadków i darowizn.

Źródło: https://www.inforlex.pl/dok/tresc,FOB0000000000006470957,Interpretacja-indywidualna-z-dnia-9-lutego-2024-r-Dyrektor-Krajowej-Informacji-Skarbowej-sygn-0111-KDIB2-3-4015-254-2023-1-BD.html

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...