Czy wydatki na ogrzewanie podłogowe można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

Ulga termomodernizacyjna - co można odliczyć / shutterstock

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na system ogrzewania podłogowego, będące częścią termomodernizacji budynku mieszkalnego jednorodzinnego, kwalifikują się do odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Ogrzewanie podłogowe a ulga termomodernizacyjna 

Wnioskodawcą jest mężczyzna, który jest współwłaścicielem wraz ze swoją żoną budynku mieszkalnego jednorodzinnego oddanego do użytku w 2012 roku. Małżeństwo postanowiło przeprowadzić termomodernizację swojego domu. Inwestycje obejmowały wymianę pieca CO w 2021 roku, instalację fotowoltaiczną w 2022 roku,  w 2023 roku wymianę okien na trzyszybowe oraz modernizację instalacji CO, polegającą na wymianie tradycyjnych grzejników na niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe. Wydatki na inwestycje zostały odliczone przez wnioskodawcę w jego rocznych zeznaniach podatkowych, nie przekraczając łącznego limitu ulgi termomodernizacyjnej wynoszącego 53 000 zł. 

Pytanie wnioskodawcy dotyczyło możliwości odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej wydatków poniesionych w 2023 roku na zainstalowanie systemu ogrzewania podłogowego, obejmującego instalację samego ogrzewania, wykonanie wylewek anhydrytowych, położenie podkładu i paneli podłogowych dedykowanych na ogrzewanie podłogowe. Wnioskodawca uważa, że przysługuje mu prawo do odliczenia wskazanych wydatków w ramach ulgi termomodernizacyjnej, do wysokości przysługującego limitu 53 000 zł, ponieważ inwestycja była częścią działań mających na celu zwiększenie efektywności cieplnej budynku.

KIS: ulga termomodernizacyjna obejmuje założenie ogrzewania podłogowego

Według organu podatkowego, przedstawione stanowisko przez mężczyznę było prawidłowe. KIS uznała, że budynek, w którym dokonano modernizacji instalacji CO poprzez założenie ogrzewania podłogowego, spełniał kryteria budynku mieszkalnego jednorodzinnego, jak również kwalifikował się jako przedmiot termomodernizacji zgodnie z definicją przedsięwzięć termomodernizacyjnych zawartą w ustawie o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Organ podkreślił, że wydatki związane z założeniem ogrzewania podłogowego, takie jak koszty materiałów budowlanych, usług montażowych czy koszty wykonania instalacji, znajdują się w wykazie akceptowanych wydatków.

Ponadto, KIS potwierdziła, że wszystkie prace zostały wykonane przez uprawnione podmioty prowadzące działalność gospodarczą, które wystawiły odpowiednie faktury VAT, co było niezbędnym wymogiem dla uzyskania ulgi. Dodatkowo, łączna suma wydatków poniesionych przez wnioskodawcę w ramach ulgi termomodernizacyjnej nie przekroczyła ustalonego limitu, co stanowiło kolejny aspekt w uzasadnieniu pozytywnej decyzji podatkowej.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 7 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.825.2023.2.EC

Podatki
Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?
20 maja 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

pokaż więcej
Proszę czekać...