Czy remont lokalu wpływa na podatek od czynności cywilnoprawnych przy odkupie tej nieruchomości?

mieszkania rynek mieszkaniowy ceny mieszkań kredyty mieszkaniowe kupno wynajem najem sprzedaż nieruchomości / shutterstock

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że podatek od czynności cywilnoprawnych przy odkupie lokalu powinien być naliczany od wartości rynkowej nieruchomości na dzień dokonania transakcji, niezależnie od dokonanych przez najemcę ulepszeń.

Stan faktyczny 

Wnioskodawcą w sprawie jest osoba fizyczna, prowadząca działalność gospodarczą i będąca najemcą samodzielnego lokalu mieszkalnego. Najemca dokonał gruntownego remontu tego lokalu. Remont objął wymianę instalacji, renowacje, zakup mebli oraz sprzętu AGD, co znacznie podniosło wartość lokalu. Podatnik, rozważając odkupienie lokalu, stanął przed dylematem, od jakiej wartości powinien być naliczony podatek od czynności cywilnoprawnych: czy od wartości przed dokonaniem ulepszeń, czy też od aktualnej wartości rynkowej.

Wnioskodawca zapytał, czy w związku z ponownym wydatkowaniem znacznych środków na ulepszenie lokalu, powinien uiścić podatek od wartości lokalu wynikającej z dokonanych przez niego ulepszeń, czy od wartości według stanu sprzed ich dokonania. Jego stanowisko opiera się na przekonaniu, że podatek powinien być naliczany od wartości sprzed ulepszeń, ponieważ koszty te zostały już poniesione i uwzględnione w rozliczeniach podatkowych.

PCC należy naliczyć od wartości rynkowej lokalu

Dyrektor KIS uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe. Podstawą opodatkowania przy umowie sprzedaży jest wartość rynkowa nieruchomości na dzień dokonania transakcji. Oznacza to, że podatek od czynności cywilnoprawnych należy naliczyć od wartości rynkowej lokalu w chwili jego odkupu, niezależnie od wcześniej dokonanych przez najemcę ulepszeń. Organ podatkowy podkreślił, że brak jest podstaw do odliczenia poniesionych nakładów na remont od wartości rynkowej lokalu.

"Podsumowując, przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych precyzyjnie wskazują co stanowi podstawę opodatkowania przy sprzedaży lokalu mieszkalnego i według jakich zasad tę podstawę się ustala. Umowa sprzedaży lokalu mieszkalnego opodatkowana jest podatkiem od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2%. Podstawę opodatkowania tym podatkiem stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Jak wynika z treści art. 6 ust. 2 powyższej ustawy brak jest podstaw do odliczania od wartości rynkowej przedmiotu czynności cywilnoprawnych długów i ciężarów. A zatem, w sytuacji przedstawionej przez Panią podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia umowy sprzedaży stanowić powinna wartość rynkowa lokalu określona na dzień powstania obowiązku podatkowego (czyli dokonania czynności cywilnoprawnej), bez odliczenia poniesionych przez Panią nakładów na gruntowny remont.

Końcowo Organ wyjaśnia, iż fakt rozliczenia poczynionych nakładów w ramach prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej oraz zwiększenia wartości lokalu wyłącznie w wyniku Pani działań nie ma wpływu na sposób określenia wartości rynkowej przedmiotu czynności cywilnoprawnej." - wskazał Dyrektor KIS.

Podsumowanie

Organ podatkowy wskazał, że wartość opodatkowania musi odpowiadać aktualnej wartości rynkowej nieruchomości, co ma na celu odzwierciedlenie rzeczywistej wartości transakcji. Ponadto, organ zauważył, że rozliczenie wcześniejszych nakładów w ramach działalności gospodarczej nie ma wpływu na określenie wartości rynkowej nieruchomości w kontekście podatku od czynności cywilnoprawnych.

Źródło: System Informacji Celno-Skarbowej EUREKA, https://eureka.mf.gov.pl/

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...