Czy wizyty uczniów w zakładzie produkcyjnym mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

fabryka pracownik produkcja / Shutterstock

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że koszty organizacji wizyt uczniów i studentów w zakładzie produkcyjnym mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, pod warunkiem, że są one związane z działalnością gospodarczą podatnika i mają na celu uzyskanie, zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów.

Wizyty uczniów w zakładzie a koszty podatkowe

Wnioskodawca jest producentem i dystrybutorem optycznych soczewek okularowych. Wnioskodawca współpracuje z placówkami oświatowymi, organizując wizyty uczniów i studentów w swoim zakładzie produkcyjnym. Celem tych wizyt jest zapoznanie młodych ludzi z procesami produkcyjnymi, ofertą firmy oraz promocja marki i produktów wśród potencjalnych przyszłych pracowników oraz klientów. Wizyty mają charakter zarówno edukacyjny, jak i marketingowy, umożliwiając uczestnikom bezpośredni kontakt z wysokiej klasy specjalistami zatrudnionymi przez wnioskodawcę oraz zapoznanie się z nowoczesnymi procesami produkcyjnymi. Wnioskodawca pokrywa koszty transportu, noclegów, wyżywienia oraz drobnych gadżetów reklamowych dla uczestników. Firma posiada swoją siedzibę oraz zarząd na terytorium Polski i współpracuje z szerokim spektrum klientów, w tym z firmami prowadzącymi salony optyczne, sieciami salonów optycznych oraz hurtowniami optycznymi. 

Firma skierowała pytanie do KIS czy koszty organizacji wizyt edukacyjnych dla uczniów i studentów w zakładzie produkcyjnym, w tym przejazd, nocleg, wyżywienie i gadżety reklamowe, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Wnioskodawca uważa, że poniesione wydatki należy zaliczyć do kosztów podatkowych.

KIS: wizyty uczniów w zakładzie stanowią koszty uzyskania przychodów

Według oceny organu podatkowego, przedstawione stanowisko przez wnioskodawcę było prawidłowe. KIS uznała, że wydatki związane z wizytami uczniów w zakładzie produkcyjnym spółki były związane z jej działalnością gospodarczą, mającą na celu edukację, promocję, budowanie relacji oraz przyczynianie się do osiągania przychodów. Organ podatkowy stwierdził, że celem wizyt uczniów w zakładzie produkcyjnym jest związek zarówno z edukacją, jak i promocją działalności spółki. Wizyty miały na celu zapoznanie uczestników z działalnością firmy, jakością produktów i specyfiką procesów produkcyjnych. Ponadto, wizyty promowały spółkę jako potencjalnego pracodawcę, a także przyczyniały się do zwiększenia świadomości i zainteresowania produktami wśród uczniów co przekładało się na przyszłe zakupy. KIS stwierdziła, że istniał związek przyczynowo - skutkowy pomiędzy ponoszonymi przez spółkę wydatkami a jej działalnością gospodarczą. Wydatki przyczyniły się do promocji firmy i produktów, a także do budowy pozytywnego wizerunku, który przełożył się na wzrost obrotów i przychodów.

Organ podatkowy stwierdził, że wydatki nie spełniały cech kosztów reprezentacji, o których mówi art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT. Koszty reprezentacji mają na celu wyłącznie tworzenie wizerunku firmy i nie przyczyniają się do osiągania przychodów w sposób bezpośredni. W przypadku spółki, celem wizyt uczniów było nie tylko tworzenie wizerunku, ale także edukacja, promocja, i budowanie relacji z przyszłymi pracownikami i klientami.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 31 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDWB.4010.148.2023.2.KKM

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...