Czy powtarzające się świadczenia niepieniężne na rzecz spółki są opodatkowane VAT?

umowa biznes praca firma / Shutterstock

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że powtarzające się świadczenia niepieniężne wykonywane na rzecz spółki, zgodnie z art. 176 kodeksu spółek handlowych, są opodatkowane podatkiem od towarów i usług (VAT).

Powtarzające się świadczenia niepieniężne a VAT

Wnioskodawcą jest mężczyzna, który prowadzi działalność gospodarczą związaną ze świadczeniem usług prawnych. Podatnik pełni funkcję wspólnika w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. W roku 2024 planowana jest zmiana umowy spółki, na mocy której mężczyzna będzie zobowiązany do regularnego wykonywania określonych świadczeń niepieniężnych na rzecz spółki. Świadczenia obejmują miesięczną weryfikację i kontrolę pracy księgowych spółki, miesięczne szkolenia z zakresu zmian w prawie podatkowym oraz roczne sporządzanie sprawozdania finansowego spółki.

Pytanie wnioskodawcy dotyczyło klasyfikacji świadczeń w kontekście opodatkowania VAT. Stanowisko wnioskodawcy opierało się na przekonaniu, że wykonywane na rzecz spółki czynności są odpłatnym świadczeniem usług w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. W związku z tym, powinny one podlegać opodatkowaniu VAT, jako usługi wykonywane na terytorium kraju.

KIS: powtarzające się świadczenia niepieniężne podlegają VAT

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez mężczyznę było prawidłowe. Organ podatkowy uznał, że powtarzające się świadczenia niepieniężne wykonywane na rzecz spółki podlegają opodatkowaniu VAT. Po pierwsze, KIS odwołała się do definicji odpłatnego świadczenia usług. Zgodnie z tymi przepisami, każde świadczenie na rzecz innej osoby, które nie jest dostawą towarów, a za które otrzymuje się wynagrodzenie, kwalifikuje się jako usługa podlegająca VAT. W przypadku wnioskodawcy, działania takie jak kontrola pracowników, szkolenia czy sporządzanie sprawozdań finansowych za wynagrodzeniem, spełniają te kryteria, gdyż są to świadczenia na rzecz spółki, które nie stanowią dostawy towarów. Po drugie, organ zwrócił uwagę na samodzielność wykonywanej działalności gospodarczej przez wnioskodawcę, co było istotne dla statusu podatnika VAT. Zgodnie z art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT, podatnikami są osoby fizyczne, wykonujące działalność gospodarczą samodzielnie, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności. Wnioskodawca, prowadzący działalność gospodarczą oraz zarejestrowany jako czynny podatnik VAT, spełnił wymagane kryteria.

Dodatkowo, organ podkreślił, że dla uznania czynności za usługę podlegającą opodatkowaniu VAT, konieczne jest istnienie bezpośredniego związku między otrzymywaną płatnością, a świadczeniem na rzecz dokonującego płatności. W przypadku wnioskodawcy, świadczenia na rzecz spółki były wyraźnie wynagradzane, co tworzyło bezpośredni związek między płatnością, a świadczeniem usługi. KIS podkreśliła, że przepisy wykluczają z definicji działalności gospodarczej czynności, które zaliczane są do przychodów z pracy najemnej lub działalności wykonywanej osobiście, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych. Organ stwierdził, że wnioskodawca udowodnił, że przychody z tytułu świadczeń niepieniężnych kwalifikowały się jako inne źródła przychodu, co potwierdzało ich charakter jako samodzielnej działalności gospodarczej i uzasadniało opodatkowanie VAT.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 31 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.2.2024.1.MM

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...