REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy usługi nauczania języka angielskiego mogą korzystać ze zwolnienia z VAT?

flagi języki obce
flagi języki obce
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi nauczania języka angielskiego świadczone przez prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą osobę mogą korzystać ze zwolnienia z podatku VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku od towarów i usług, bez względu na formę (stacjonarną czy zdalną) ich świadczenia.

Usługi nauczania języka angielskiego a zwolnienie z VAT

Podatniczka, prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, specjalizowała się w prywatnym nauczaniu języka angielskiego na różnych poziomach edukacji. Posiadała doświadczenie i kwalifikacje ale nie zdobyte w oficjalnym systemie nauczania tj. m.in ukończone liczne kursy/szkolenia, certyfikat FCE, praca na stanowisku lektora języka angielskiego w szkole języków obcych. Świadczyła usługi zarówno stacjonarnie, jak i zdalnie, przygotowując własne materiały edukacyjne i prowadząc autorski plan nauczania.

W związku z tym chciała się dowiedzieć, czy usługi nauczania języka angielskiego w przedstawionym stanie faktycznym mogą korzystać ze zwolnienia od VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku od towarów i usług. Uważała, że jej usługi powinny korzystać ze zwolnienia od VAT, ponieważ spełniają kryteria przewidziane w w/w artykule ustawy. Wskazywała, że usługi te mają charakter nauczania języka obcego, a przepisy nie ograniczają zwolnienia do konkretnych języków czy form świadczenia usługi.

Stanowisko organu podatkowego

Organ podatkowy uznał, że stanowisko podatniczki jest prawidłowe. Kobieta nie była związana z oficjalnym systemem oświaty, co wykluczało stosowanie zwolnień z art. 43 ust. 1 pkt 26 i 27 ustawy o VAT. Usługi te nie miały także charakteru kształcenia zawodowego ani przekwalifikowania, co wykluczało stosowanie art. 43 ust. 1 pkt 29. W konsekwencji, usługi nauczania języka angielskiego, niezależnie od formy ich świadczenia, korzystały ze zwolnienia od podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT.

W uzasadnieniu interpretacji wskazano, że pojęcie usługi elektronicznej odnosi się tylko do formy świadczenia, nie zmieniając jej kwalifikacji prawnej. Organ podatkowy potwierdził, że usługa nie traci statusu usługi zwolnionej tylko dlatego, że jest świadczona drogą elektroniczną. Podatniczka spełniała wszystkie wymogi do korzystania ze zwolnienia, zarówno w przypadku nauczania stacjonarnego, jak i zdalnego.

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

    Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

    Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

    Czy zakup łodzi motorowej może być kosztem uzyskania przychodu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z eksploatacją łodzi mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą one służyć celom pracowniczym, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz inne koszty związane z nabyciem i utrzymaniem łodzi nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

    REKLAMA

    Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

    Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

    Czy zakup robota przemysłowego do usług serwisowych uprawnia do ulgi na robotyzację?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy wykorzystywany do usług serwisowych nie kwalifikuje się do ulgi na robotyzację przewidzianej w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

    REKLAMA

    Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

    W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

    Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    REKLAMA