Czy obniżenie wartości nominalnej udziałów spółki bez wypłaty wynagrodzenia wspólnikom generuje przychód podlegający opodatkowaniu CIT?

CIT / ShutterStock

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała za prawidłowe stanowisko, zgodnie z którym w związku z obniżeniem kapitału zakładowego spółki poprzez obniżenie wartości nominalnej wszystkich udziałów bez wypłaty wynagrodzenia wspólnikom po stronie spółki nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Obniżenie wartości nominalnej udziałów spółki a CIT

Spółka z o.o. w toku swojej działalności wygenerowała stratę rachunkową i w związku z tym rozważa dostosowanie wielkości kapitału zakładowego do wartości swojego majątku i pokrycie straty powstałej w latach ubiegłych. Firma zamierza obniżyć kapitał zakładowy poprzez zmniejszenie wartości nominalnej wszystkich udziałów należących do wspólników w trybie art. 263 Kodeksu spółek handlowych. Planowane obniżenie kapitału zakładowego nastąpi bez wynagrodzenia, tzn. wspólnikom nie zostanie przyznane żadne wynagrodzenie w związku z obniżeniem wartości nominalnej posiadanych udziałów. Kwota wynikająca z obniżenia kapitału zakładowego zostanie na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników przekazana na pokrycie straty z lat ubiegłych. Po dokonaniu obniżenia kapitału zakładowego liczba udziałów nie ulegnie zmianie, obniży się jednak ich wartość nominalna, a w konsekwencji zmniejszeniu ulegnie wartość kapitału zakładowego spółki.

Z uwagi na powyższe do organu podatkowego zostało złożone pytanie, czy w związku z planowanym obniżeniem kapitału zakładowego spółki poprzez obniżenie wartości nominalnej wszystkich udziałów bez wypłaty wynagrodzenia na rzecz wspólników po stronie spółki powstanie przychód podlegający opodatkowaniu CIT.

Firma była zadnia, że obniżenie wartości nominalnej udziałów bez wypłaty wynagrodzenia na rzecz wspólników nie będzie opodatkowane na gruncie ustawy o CIT. Argumentowała, że nie otrzyma faktycznie przysporzenia majątkowego o konkretnym wymiarze finansowym w następstwie przedmiotowej transakcji, nie spowoduje ona również wpływu środków finansowych do spółki. Ponadto, z obniżeniem wartości nominalnej udziałów nie wiąże się otrzymanie przez spółkę jakichkolwiek nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych praw ani innych świadczeń, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT. Na poparcie swojego uzasadnienia spółka przywołała liczne interpretacje organów podatkowych potwierdzające zaprezentowane stanowisko.

Nie powstanie przychód opodatkowany CIT

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że obniżenie wartości nominalnej udziałów spółki bez wypłaty wynagrodzenia wspólnikom nie będzie generowało przychodu podlegającego opodatkowaniu CIT.

Po szczegółowej analizie stanu faktycznego sprawy oraz uzasadnienia stanowiska wnioskującego podmiotu organ podatkowy zgodził się z zaprezentowanym poglądem, że spółka w ramach obniżenia wartości nominalnej swoich udziałów nie osiągnie żadnej wymiernej korzyści, nie powstanie dla niej także żadne przysporzenie, w tym nie wpłyną do niej dodatkowe środki pieniężne. Z obniżeniem wartości nominalnej udziałów nie wiąże się również otrzymanie przez firmę jakichkolwiek nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych praw ani innych świadczeń, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT. Z uwagi na to KIS odstąpiła od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska, w pełni zgadzając się z nim.

„Biorąc pod uwagę powyższe, stanowisko Spółki, zgodnie z którym w związku z obniżeniem kapitału zakładowego Spółki poprzez obniżenie wartości nominalnej wszystkich udziałów, bez wypłaty wynagrodzenia na rzecz Wspólników, po stronie Spółki nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, należy uznać za prawidłowe” - podsumował organ.

Źródło: Dotyczy braku powstania przychodu z tytułu obniżenia kapitału zakładowego poprzez obniżenie wartości nominalnej wszystkich udziałów. - Interpretacja - 0114-KDIP2-2.4010.598.2023.2.RK - (interpretacje.pl)

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...