Czy umowa pożyczki partycypacyjnej podlega opodatkowaniu PCC?

podatki, pieniądze / Shutterstock

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której potwierdził, że zawarte przez spółkę z inwestorami umowy pożyczki partycypacyjnej nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Umowa pożyczki partycypacyjnej a PCC

Spółka komandytowo-akcyjna prowadzi działalność jako podmiot organizujący inwestycję w zakresie zakupu portfeli wierzytelności oraz egzekwowania należności z tych wierzytelności. Firma zawarła z inwestorami umowy pożyczek partycypacyjnych, których istotą jest zapewnienie częściowego finansowania konkretnych przedsięwzięć inwestycyjnych. W zawartych umowach strony ustaliły, że spółka nie jest zobowiązana do zwrotu całej pożyczonej kwoty, a inwestorzy będą ponosili ryzyko ekonomiczne inwestycji i liczą się z możliwością utraty całości bądź części angażowanych środków. Ponadto, umowy określały zasady na jakich inwestorom będzie przysługiwała wypłata środków stanowiących udział inwestora w zwrocie z inwestycji. Wypłaty te będą odzwierciedlały proporcję udziału danego inwestora w inwestycji, ale do czasu całkowitego rozliczenia inwestycji nie jest pewne, czy i w jakiej części dojdzie do zwrotu kwoty pożyczki oraz, czy i w jakiej wysokości inwestorzy otrzymają wynagrodzenie za udostępnienie kapitału. Co więcej, inwestorzy będą sprawowali kontrolę nad inwestycją i swoimi działaniami, przez co będą przyczyniać się do uzyskania jak najwyższego zysku z inwestycji.

W związku z tym do organu podatkowego zostało złożone pytanie, czy umowa pożyczki partycypacyjnej podlega opodatkowaniu PCC.

Spółka była zdania, że przedmiotowe umowy pożyczki partycypacyjnej nie podlegają opodatkowaniu PCC. Argumentowała to tym, że są to umowy nienazwane, opierające się na swobodzie umów oraz zasadach współżycia społecznego, różniące się od tradycyjnych umów pożyczek, gdyż inwestorzy nie otrzymują gwarancji zwrotu pełnej kwoty, a ich wynagrodzenie zależy od zysku z inwestycji.

Brak opodatkowania PCC

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że opisane we wniosku umowy pożyczki partycypacyjnej nie podlegają opodatkowaniu PCC.

Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do przepisów ustawy o PCC oraz Kodeksu cywilnego. Podkreślił, że zgodnie z art. 720 § 1 Kodeksu cywilnego: „przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego pożyczkę określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy lub tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości".

„Biorąc pod uwagę ww. definicję pożyczki oraz postanowienia umów, o których mowa we wniosku, należy stwierdzić, że umów zawieranych przez Spółkę nie można traktować na równi z pożyczką w rozumieniu art. 720 Kodeksu cywilnego. Sam fakt, że – co do zasady – Pożyczkodawcy przysługuje zwrot udzielonego finansowania (kapitału), nie może decydować o uznaniu przedmiotowej umowy za umowę pożyczki w rozumieniu Kodeksu cywilnego. Istotne są bowiem również pozostałe warunki, na jakich zawierane są ww. umowy. Jak bowiem wynika z treści wniosku: pożyczkodawca będzie miał możliwość współdecydowania/kontroli w zakresie wskazanych we wniosku inwestycji; pożyczkodawcy będą ponosili ryzyko ekonomiczne wskazanych we wniosku inwestycji (np. utraty zaangażowanych środków); umowa pożyczki partycypacyjnej będzie ściśle określała zasady wynagrodzenia (w szczególności wynagrodzenie będzie uzależnione od wyników finansowych); wynagrodzenie z tytułu udzielonej pożyczki (udział w zysku z inwestycji) będzie ustalane proporcjonalnie do zaangażowanych środków” - wskazał organ.

Po szczegółowym przeanalizowaniu przepisów prawa oraz stanu faktycznego sprawy KIS doszła do wniosku, że rola oraz uprawnienia strony udzielającej pożyczki partycypacyjnej znacznie przekraczają uprawnienia i obowiązki pożyczkodawcy, które wynikają z art. 720 Kodeksu cywilnego. Zaznaczyła, że zawierane umowy mają charakter umów dotyczących wspólnej inwestycji, tj. działalności operacyjnej pożyczkodawcy i spółki, a nie umowy pożyczki określonej w ww. uregulowaniu. Z uwagi na to stwierdziła, że przedmiotowych umów nie sposób uznać za którąkolwiek z innych czynności zawartych w katalogu określonym w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC.

„Tym samym opisane we wniosku umowy pożyczki partycypacyjnej nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Dlatego też po Państwa stronie nie powstaje obowiązek podatkowy w tym podatku” - podsumował organ.

Źródło: Opisane we wniosku umowy pożyczki partycypacyjnej nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. - Interpretacja - 0111-KDIB2-3.4014.422.2023.2.MD - (interpretacje.pl)

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...