Czy można odliczyć pełen VAT od zakupu i eksploatacji quada?

VAT, faktura / Shutterstock

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość pełnego odliczenia podatku VAT od zakupu quada jako ciągnika rolniczego oraz związanych z nim wydatków eksploatacyjnych uznając, że pojazd ten nie podlega ograniczeniom dotyczącym odliczeń przewidzianych dla typowych pojazdów samochodowych.

Zakup i eksploatacja quada a VAT

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i jest czynnym podatnikiem podatku VAT. We wrześniu 2023 r. zakupił quada oraz pług do niego. W związku z przedmiotowym zakupem podatnik ponosi wydatki eksploatacyjne, tj. paliwo, serwis oraz zakup płynów niezbędnych do prawidłowego działania pojazdu. Quad zgodnie z dowodem rejestracyjnym jest ciągnikiem rolniczym, a w świadectwie homologacji pojazdu wpisana jest kategoria T3B. Ciągnik rolniczy zakupiony został z zamiarem poszerzenia działalności gospodarczej o usługi związane z odśnieżaniem parkingów oraz placów firmowych. Pojazd jest wykorzystywany wyłącznie na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej, a usługi odśnieżania quadem są czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT.

Z uwagi na powyższe zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy przysługuje mu prawo do pełnego odliczenia podatku VAT od zakupu quada będącego ciągnikiem rolniczym oraz związanych z tym pojazdem wydatków eksploatacyjnych.

Podatnik był zdania, że przysługuje mu prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia quada zakwalifikowanego jako ciągnik rolniczy oraz związanych z tym pojazdem wydatków eksploatacyjnych. Argumentował, że nabyty pojazd nie stanowi pojazdu samochodowego w rozumieniu art. 2 pkt 34 ustawy o VAT i jest wykorzystywany tylko do czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Prawo do pełnego odliczenia podatku VAT

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził możliwość pełnego odliczenia podatku VAT od zakupu quada będącego ciągnikiem rolniczym oraz związanych z tym pojazdem wydatków eksploatacyjnych.

Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odnosząc się do odpowiednich przepisów ustawy o VAT. Szczegółowo omówił przepisy dotyczące odliczenia podatku naliczonego w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi. Podkreślił, że ograniczenia prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikające z art. 86a ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT dotyczą wydatków związanych z pojazdami samochodowymi. Natomiast w przypadku pojazdów innych niż pojazdy samochodowe, które nie spełniają definicji zawartej w art. 2 pkt 34 ww. ustawy wykorzystywanych do działalności gospodarczej do czynności opodatkowanych, przysługuje prawo do odliczenia 100% podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.

KIS wskazała w szczególności:

„Zatem mając na uwadze przedstawione we wniosku okoliczności sprawy oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, że w analizowanym przypadku przysługuje Panu prawo do pełnego odliczenia podatku od zakupu quada będącego ciągnikiem rolniczym oraz związanych z tym pojazdem wydatków eksploatacyjnych. W przedmiotowej sprawie nie znajduje zastosowania ograniczenie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikające z art. 86a ust. 1 pkt 1 ustawy. W rozpatrywanym przypadku bowiem, jak wskazał Pan we wniosku, quad zgodnie z dowodem rejestracyjnym jest ciągnikiem rolniczym, a w świadectwie homologacji pojazdu wpisana jest kategoria T3B, czyli pojazd, który nie stanowi pojazdu samochodowego w rozumieniu ustawy prawo o ruchu drogowym i nie stanowi pojazdu samochodowego w rozumieniu art. 2 pkt 34 ustawy o podatku od towarów i usług. Jednocześnie, jak wynika z wniosku, zakupiony quad jest wykorzystywany wyłącznie na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej (usługi odśnieżania). Usługi odśnieżania są czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług. Pojazd jest wykorzystywany do czynności opodatkowanych”.

Podsumowując, organ stwierdził, że skoro w przedmiotowej sprawie quad jest wykorzystywany wyłącznie w działalności gospodarczej do czynności opodatkowanych, to podatnikowi przysługuje prawo do pełnego odliczenia podatku VAT od zakupu quada będącego ciągnikiem rolniczym oraz związanych z tym pojazdem wydatków eksploatacyjnych zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Zaznaczył, że w analizowanej sprawie nie znajduje zastosowania ograniczenie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikające z art. 86a ust. 1 pkt 1 ww. ustawy.

Źródło: Prawo do pełnego odliczenia podatku VAT od zakupu quada będącego ciągnikiem rolniczym oraz związanych z tym pojazdem wydatków eksploatacyjnych. - Interpretacja - 0113-KDIPT1-3.4012.653.2023.3.OS - (interpretacje.pl)

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...