Czy sprzedaż przedmiotów z kolekcji należącej do majątku prywatnego podlega opodatkowaniu PIT?

PIT, podatki / Shutterstock

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż kolekcji należącej do majątku prywatnego dokonana po upływie pół roku licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie poszczególnych przedmiotów, nie będzie stanowiła źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Sprzedaż kolekcji z majątku prywatnego a PIT

Wnioskodawca, kolekcjoner od ponad 30 lat, prowadzi działalność naprawy komputerów i telefonów, niezwiązaną z jego kolekcjonerską pasją. Z powodu trudności finansowych planuje sprzedać część swojej kolekcji przez Internet, jako osoba prywatna. W jego kolekcji znajdują się m.in. zegarki, długopisy, zapalniczki, scyzoryki, modelarskie miniatury, fotografie oraz stary sprzęt AGD i RTV. Przedmioty te, często nieprodukowane już i noszące ślady użytkowania nie zostały nabyte z myślą o odsprzedaży. W ciągu ostatnich 7 miesięcy podatnik nie pozyskał żadnych przedmiotów do swojej kolekcji. Mężczyzna zamierza samodzielnie przeprowadzić sprzedaż bez działań marketingowych czy pomocy z zewnątrz. Ponadto, nie zamierza sprzedawać całej kolekcji a jedynie taką ilość, która pomoże mu uporać się z obecną trudną sytuacją finansową.

W związku z tym zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy dochód uzyskany ze sprzedaży opisanej we wniosku kolekcji podlega opodatkowaniu PIT.

Podatnik był zdania, że sprzedaż przedmiotów kolekcjonerskich będących w jego posiadaniu przez dłużej niż 6 miesięcy powinna być zwolniona z opodatkowania PIT.

Sprzedaż nie podlega opodatkowaniu PIT

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że planowana sprzedaż przedmiotów z kolekcji należącej do majątku prywatnego nie będzie stanowiła źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT.

Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o PIT. Zaznaczył, że działalność gospodarcza w rozumieniu tych przepisów musi spełniać określone kryteria, takie jak cel zarobkowy, organizacja oraz stałość działalności. Organ zauważył, że w przypadku wnioskodawcy brak jest podstaw do uznania planowanej przez niego sprzedaży przedmiotów kolekcjonerskich za działalność gospodarczą. Ponadto, ze stanu faktycznego sprawy wynika, że przedmiotowa sprzedaż będzie miała charakter okazjonalny i incydentalny, ponieważ związana jest z trudną sytuacją finansową.

"Wobec tego stwierdzić muszę, że sukcesywne zbywanie poszczególnych przedmiotów z Pana kolekcji, o których mowa we wniosku, należy rozpatrywać w świetle art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który to formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie innych rzeczy przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, skutkuje powstaniem przychodu. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie rzeczy ruchomych nastąpi po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie – nie będzie źródłem przychodu w rozumieniu tego artykułu. W konsekwencji kwota uzyskana ze sprzedaży Pana kolekcji, o której mowa we wniosku, w ogóle nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych" - wskazał organ.

KIS odniosła się również do przepisów dotyczących opodatkowania dochodów z odpłatnego zbycia rzeczy, zgodnie z którymi sprzedaż rzeczy ruchomych po określonym terminie nie stanowi źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT. W konkluzji organ stwierdził, że w przedmiotowym przypadku sprzedaż przedmiotów kolekcjonerskich po upływie pół roku licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło ich nabycie, nie będzie stanowiła źródła przychodu i nie będzie podlegać opodatkowaniu PIT.

"Reasumując, stwierdzić należy, że sprzedaż należącej do Pana majątku prywatnego kolekcji, dokonana po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie ww. poszczególnych przedmiotów – nie będzie stanowiła źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że sprzedaż ta nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych" - podsumował organ.

Źródło: Opodatkowanie dochodów ze sprzedaży kolekcji z majątku prywatnego, dokonanej po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie... - Interpretacja - 0115-KDIT3.4011.629.2023.2.DP - (interpretacje.pl)

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...