Czy otrzymanie zadatku podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

kaucja pieniądze zapłata / Shutterstock

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wpłacona przez kontrahenta kaucja/zadatek w ramach przedwstępnej umowy sprzedaży nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w momencie jej wpłaty, ponieważ nie stanowi zapłaty z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług a jedynie ma charakter zabezpieczający i gwarancyjny.

Otrzymanie zadatku a opodatkowanie VAT

Spółka z o.o. prowadzi działalność w zakresie sprzedaży nieruchomości, które podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. Przed zawarciem umowy sprzedaży nieruchomości, potencjalni kontrahenci są zobowiązani do wpłaty określonej sumy pieniędzy jako kaucji lub zadatku w celu zabezpieczenia roszczeń w przypadku niewywiązywania się lub niewłaściwego wywiązywania się ze zobowiązań przez wykonawcę. Kaucja może być również przekazana na pokrycie strat, które powstały w trakcie realizacji zamówienia. W sytuacji, gdy wyżej wskazane przesłanki nie wystąpią kaucja, która zabezpiecza umowę między spółką a kontrahentem, podlega zwrotowi. 

W związku z tym do organu podatkowego zostało złożone pytanie, czy wpłacony przez kontrahenta zadatek podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w momencie jego wpłaty.

Podmiot był zdania, że wpłacony przez kontrahenta zadatek nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w momencie jego wpłaty. Argumentował, że zadatek spełnia funkcję zabezpieczającą interesy stron transakcji i nie jest traktowany jako zaliczka na poczet ceny sprzedaży. W przypadku, gdy umowa nie zostanie zawarta, zadatek zostaje zwrócony kontrahentowi. Ponadto, podkreślił, że samo określenie kwoty jako „zadatku” nie przesądza o jej charakterze jako części należności za dostawę i potraktowanie jej jako kwotę stanowiącą część obrotu podlegającego opodatkowaniu.

Brak opodatkowania VAT czynności otrzymania zadatku

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził brak opodatkowania podatkiem VAT czynności otrzymania zadatku.

Organ podatkowy uzasadnił swoje stanowisko, odnosząc się do odpowiednich przepisów prawa podatkowego i Kodeksu cywilnego. Zauważył, że ustawa o VAT nie precyzuje pojęcia kaucji, zadatku czy zaliczki. Jednakże wskazał, że cechą charakterystyczną kaucji/zadatku jest to, że może być wykorzystana tylko w ściśle określonym przypadku, tj. w razie niedopełnienia zobowiązania. Jest to zabezpieczenie wykonania umowy, które ma charakter gwarancyjny i zabezpieczający. Ponadto, kaucja/zadatek nie jest zaliczana na poczet ceny i podlega zwrotowi po zrealizowaniu warunków umowy.

"W konsekwencji pobrana kaucja/zadatek będąca zabezpieczeniem wykonania umowy, w sytuacji kiedy, jak Państwo wskazali, podlega zwrotowi Kontrahentowi w całości po zapłacie całej ceny sprzedaży, nie jest zapłatą z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług i nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, gdyż ma charakter gwarancyjny oraz zabezpieczający na wypadek, gdyby któraś ze stron nie wywiązała się z zawartej umowy. Tak więc w dacie otrzymania przez Państwa kaucji/zadatku, wpłacanej na podstawie umowy przedwstępnej, opłata ta nie stanowi wynagrodzenia za świadczenie usług lub dostawy towarów, a jedynie będzie gwarantować zobowiązania wynikające z umowy przedwstępnej. Kaucja/zadatek w dacie jej otrzymania nie wiąże się zatem z wykonaniem przez Państwa jakiegokolwiek świadczenia i tym samym - w dacie jej otrzymania - nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy" - wskazał organ.

Podsumowując, KIS stwierdziła, że otrzymana przez spółkę kaucja/zadatek nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w momencie jej wpłaty, ponieważ nie stanowi zapłaty z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług a jedynie ma charakter zabezpieczający i gwarancyjny.

Źródło: Brak opodatkowania podatkiem VAT czynności otrzymania zadatku. - Interpretacja - 0114-KDIP4-2.4012.600.2023.1.MB - (interpretacje.pl)

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...