Czy korekta deklaracji VAT powinna być dokonana w okresie otrzymania potwierdzenia odbioru noty korygującej?

VAT, faktura / Shutterstock

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że podatniczka ma prawo dokonać stosownego odliczenia podatku naliczonego określonego w otrzymanej fakturze, nawet gdy nie dostała jeszcze od kontrahenta potwierdzonej kopii noty korygującej. Z uwagi na to, okresem rozliczeniowym, w którym należy wykazać w deklaracji podatek naliczony, jest moment otrzymania faktury, a nie moment potwierdzenia otrzymania odbioru przez kontrahenta noty korygującej.

Odliczenie podatku VAT a nota korygująca

Wnioskodawczyni przed rozpoczęciem działalności gospodarczej zawarła wraz z małżonkiem, działając w ramach wspólności majątkowej małżeńskiej, umowę deweloperską dotycząca zakupu 4 lokali mieszkalnych wraz z miejscami postojowymi w garażu oraz przedwstępną umowę sprzedaży udziałów w nieruchomości. Decydując się na zakup lokali, małżeństwo od początku zakładało, że mieszkania zostaną przeznaczone pod tzw. najem krótkoterminowy, czyli działalność opodatkowaną VAT. Z uwagi na to, że akty notarialne i przedwstępne umowy sprzedaży udziału w nieruchomości nie zawierały informacji o numerach NIP nabywców, podatniczka wystawiła zbiorczą notę korygująca, przez którą skorygowała pomyłkę na fakturach w zakresie braku numeru NIP. Opisana nota została przez wystawcę faktury zaakceptowana.

W związku z tym zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy okresem rozliczeniowym, w którym powinna dokonać korekty deklaracji VAT, jest okres, w którym otrzymała potwierdzenie odbioru noty korygującej przez wystawcę faktur.

Zdaniem podatniczki datą otrzymania faktury w przedstawionym stanie faktycznym będzie data otrzymania potwierdzenia odbioru noty korygującej. Kobieta argumentowała, że będzie mogła skorzystać z prawa do odliczenia VAT dopiero w miesiącu otrzymania potwierdzenia doręczenia noty korygującej.

Odliczenie VAT - nieuzależnione od zaakceptowania noty korygującej

Dyrektor KIS uznał stanowisko wnioskodawczyni za nieprawidłowe i wyjaśnił, że odliczenie podatku naliczonego z faktur zaliczkowych, do których wystawiono noty korygujące, nie jest uzależnione od zaakceptowania danej noty przez wystawcę faktury. 

Organ podatkowy w swojej interpretacji podkreślił, że ustawa o podatku od towarów i usług nie pozbawia podatnika prawa do dokonania odliczenia podatku od zakupów dokonanych przed rejestracją, o ile zakupione towary i usługi będą wykorzystywane do bieżącej lub przyszłej działalności opodatkowanej oraz ewentualnie spełniać inne warunki określone w przepisach powołanej ustawy. Jednak ustawodawca narzucił podatnikom, chcącym dokonać odliczenia podatku VAT od poczynionych nabyć, obowiązek rejestracji jako podatnik VAT czynny. 

Podstawą prawną dla obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jest art. 86 ustawy o VAT, który określa zasady odliczania podatku naliczonego. Zgodnie z tym uregulowaniem, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w okresie rozliczeniowym, w którym powstał obowiązek podatkowy związany z zakupionymi towarami i usługami. Organ podatkowy podkreślił również, że faktury powinny być wystawiane zgodnie z przepisami prawa i dokumentować rzeczywiste transakcje handlowe. Jeśli w fakturach występują błędy lub braki formalne, które nie wpływają na podstawę opodatkowania ani kwotę podatku należnego, nie stanowi to podstawy do kwestionowania faktur ani prawa do odliczenia podatku naliczonego.

KIS wskazała w szczególności:

"Zatem odpowiadając na Pani pytanie, należy wskazać, że w Pani przypadku wystawienia przez Panią noty korygującej, odliczenie podatku naliczonego z faktur zaliczkowych, do których te noty wystawiono, nie jest uzależnione od zaakceptowania danej noty przez wystawcę faktury. A zatem podatnik ma prawo dokonać stosownego odliczenia podatku naliczonego określonego w otrzymanej fakturze nawet wówczas, gdy nie dostał jeszcze od kontrahenta potwierdzonej kopii noty korygującej. Zatem okresem rozliczeniowym, w którym powinna Pani wykazać w deklaracji podatek naliczony wynikający z zakupu lokali, jest moment otrzymania tych faktur. W tym przypadku zastosowanie znajdują bowiem zasady ogólne określone w przepisach art. 86 ust. 10-13 ustawy, które określają moment odliczenia podatku naliczonego wynikającego z otrzymanej faktury. Tym samym Pani stanowisko zgodnie, z którym będzie Pani mogła skorzystać z prawa do odliczenia w miesiącu otrzymania potwierdzenia doręczenia noty korygującej wystawcy faktury, należało uznać za nieprawidłowe".

W podsumowaniu swojej interpretacji organ podatkowy dodał, że prawo do odliczenia VAT z otrzymanych faktur będzie przysługiwało podatniczce, o ile faktury te nie uległy przedawnieniu, na podstawie art. 70 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa: "zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku".

Źródło: Dotyczy okresu rozliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur skorygowanych notami korygującymi. - Interpretacja - 0114-KDIP1-3.4012.515.2023.1.KF - (interpretacje.pl)

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...