Czy planowany kilkuletni pobyt w Hiszpanii zmieni status rezydenta podatkowego w Polsce?

pracownik wycieczka podróż / shutterstock

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że podatniczka, planująca kilkuletni pobyt w Hiszpanii (zamieszkiwanie w Hiszpanii przez ¾ roku w okresie 5 lat), nadal będzie uważana za rezydenta podatkowego w Polsce. Oznacza to, że będzie podlegać w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, czyli opodatkowaniu od całości swoich dochodów (przychodów), bez względu na miejsce ich pochodzenia.

Pobyt w Hiszpanii a rezydencja podatkowa w Polsce

Wnioskodawczyni jest obywatelką Polski, która w trakcie roku podatkowego mieszkać będzie zarówno w Polsce, jak i w Hiszpanii. Kobieta planuje kilkuletni wyjazd, tj. zamieszkiwanie w Hiszpanii przez ¾ roku w okresie 5 lat bez zamiaru stałego pobytu. W Polsce mieszka najbliższa rodzina kobiety - matka i siostra, dalsza rodzina oraz większość najbliższych znajomych. Natomiast w Hiszpanii (oprócz kilku znajomych) nie przebywa nikt inny z rodziny. Jeśli chodzi o aktywność społeczną, polityczną, kulturalną i obywatelską wnioskodawczyni wskazała, że większe powiązania ma z Polską. Ponadto, ma ona zamiar pielęgnować kontakty po wyjeździe, udzielać się w grupach dotyczących miejsca, z którego pochodzi w mediach społecznościowych oraz grupach branżowych. Całość jej dochodów pochodzi z pracy dla polskiej firmy i nie zamierza ona podejmować innej pracy na terenie Hiszpanii. Składkę zdrowotną i składki ubezpieczeniowe związane z wykonywaną pracą pracodawca odprowadza w Polsce. Co więcej, kobieta nie będzie posiadać innego źródła dochodu poza pracą dla firmy w Polsce.

W związku z tym zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy w przypadku opisanego zamieszkania w Hiszpanii nadal będzie polskim rezydentem podatkowym i powinna rozliczać PIT w Polsce.

Według kobiety, w przypadku przebywania w Hiszpanii przez większą część roku nadal będzie ona polskim rezydentem podatkowym, ponieważ w Polsce będzie jej dom, do którego będzie wracać i tutaj mieszka cała jej rodzina. Argumentowała, że w Polsce znajduje się jej ośrodek interesów gospodarczych, ponieważ 100% dochodów pochodzi z pracy dla firmy z siedzibą w Polsce.

Nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że wnioskodawczyni, planująca kilkuletni pobyt w Hiszpanii, nadal będzie uważana za rezydenta podatkowego w Polsce. Oznacza to, że będzie podlegać w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, czyli opodatkowaniu od całości swoich dochodów (przychodów), bez względu na miejsce ich pochodzenia.

Organ podatkowy oparł swoje stanowisko na kilku kluczowych przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz na umowie między Polską a Hiszpanią o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o PIT: "osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy)". Z kolei art. 3 ust. 1a ww. ustawy precyzuje, że: "za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym".

KIS wskazała, że zgodnie z art. 4 ust. 1 i 2 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, jeśli osoba ma miejsce zamieszkania w obu umawiających się państwach, decydujące są ściślejsze powiązania osobiste i gospodarcze (ośrodek interesów życiowych). Organ zauważył, że w przypadku wnioskodawczyni, jej główne powiązania – rodzinne, społeczne, polityczne, kulturalne i gospodarcze – pozostają w Polsce. Mimo planowanego czasowego pobytu w Hiszpanii, jej ognisko domowe oraz centrum interesów życiowych i gospodarczych w dalszym ciągu znajdują się w Polsce.

"Analizując przedstawione przez Panią informacje, ściślejsze powiązania osobiste i gospodarcze posiada Pani w Polsce. Ponadto planuje Pani wyjazd kilkuletni (około 5 lat) bez zamiaru stałego pobytu. Zatem pobyt na terytorium Hiszpanii będzie miał charakter czasowy, nie planuje Pani przeprowadzać się do Hiszpanii na stałe, ani opuszczenia Polski na stałe. Spełnia Pani tym samym przesłanki do uznania Pani za osobę posiadającą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsce zamieszkania w rozumieniu art. 3 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych" - wskazał organ.

W konsekwencji KIS stwierdziła, że podatniczka podlega i będzie podlegać (o ile nie zmieni się stan faktyczny i prawny) w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o PIT, tj. obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 6 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.563.2023.3.JG

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...