Czy przeprowadzka żony i dzieci do Polski zmienia status rezydencji podatkowej podatnika zamieszkującego w Republice Malty?

Podróż samolot / Shutterstock

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że po zmianie miejsca pobytu rodziny podatnika z Republiki Malty na Polskę, miejscem jego zamieszkania dla celów podatkowych pozostanie w dalszym ciągu Republika Malty. Podatnik będzie podlegał ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, tj. podlegał obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Przeprowadzka rodziny z Malty do Polski a rezydencja podatkowa

W 2019 r. wnioskodawca wraz ze swoją żoną oraz dziećmi zmienił miejsce stałego zamieszkania z Polski na Republikę Malty. Od tego momentu mężczyzna świadczy pracę na podstawie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony na rzecz maltańskiego pracodawcy. Obecnie mieszka z żoną i dziećmi w wynajmowanym mieszkaniu, które stanowi ich stałe miejsce zamieszkania. Podatnik legitymuje się maltańskim dowodem tożsamości. Ma prawo jazdy wydane przez maltański urząd a także posiada rachunek bankowy prowadzony w maltańskim banku. Do Polski przyjeżdża sporadycznie, jedynie w celu odwiedzenia rodziny. W perspektywie kilku miesięcy żona wnioskodawcy wraz z dziećmi planują przeprowadzić się z powrotem do Polski. Podatnik w dalszym ciągu będzie mieszkał w Republice Malty i świadczył tam pracę na rzecz maltańskiego pracodawcy. Wnioskodawca będzie przyjeżdżał do Polski w odwiedziny do żony i dzieci, ale jego pobyty w Polsce nie przekroczą łącznie 183 dni w roku. Mężczyzna wraz z żoną są właścicielami domu, w którym zamieszkiwali przed wyjazdem do Republiki Malty, a który obecnie jest wynajmowany. Dodatkowo małżeństwo posiada w Polsce inne mieszkania przeznaczone na wynajem oraz instrumenty finansowe.

Zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy przeprowadzka żony i dzieci do Polski spowoduje zmianę dotychczasowego statusu rezydencji podatkowej poprzez powstanie nieograniczonego obowiązku podatkowego w Polsce po jego stronie.

Podatnik był zdania, że nawet po przeprowadzce żony i dzieci do Polski, jego centrum interesów gospodarczych nadal będzie znajdować się na Malcie, co jest kluczowym kryterium w ustalaniu rezydencji podatkowej. Twierdził, że przeprowadzka rodziny nie spowoduje zmiany dotychczasowego statusu rezydencji podatkowej poprzez powstanie po jego stronie nieograniczonego obowiązku podatkowego w Polsce.

Ograniczony obowiązek podatkowy w Polsce

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że po zmianie miejsca pobytu rodziny z Republiki Malty na Polskę, miejscem zamieszkania wnioskodawcy dla celów podatkowych pozostanie w dalszym ciągu Republika Malty.

Organ podatkowy w swojej interpretacji odniósł się do umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Maltą, wskazując, że na podstawie tej umowy, w okolicznościach, w których obowiązują oba kraje jako miejsce zamieszkania, pierwszeństwo ma to państwo, z którym osoba ma ściślejsze powiązania osobiste i gospodarcze.

"Zważywszy na okoliczność, że zarówno z Polską, jak i z Republiką Malty łączą Pana ścisłe powiązania osobiste bądź gospodarcze brak jest możliwości przesądzenia, z którym państwem łączą Pana ściślejsze powiązania, tj. w którym państwie od 2021 r. znajdował się Pana ośrodek interesów życiowych. W związku, z czym zastosowanie znajdzie przepis art. 4 ust. 2 lit. b Konwencji, który pierwszeństwo opodatkowania przyznaje państwu, w którym osoba fizyczna zazwyczaj przebywa" - wskazał organ.

W rezultacie, KIS uznała, że wnioskodawca w dalszym ciągu pozostanie rezydentem podatkowym Republiki Malty, ponieważ przebywa tam przez większą część roku, a pobyty w Polsce nie przekraczają i nie przekroczą łącznie 183 dni w roku podatkowym. Z tego powodu, jego ograniczony obowiązek podatkowy dotyczy tylko dochodów (przychodów) osiągniętych na terytorium Polski.

"Mając na uwadze, że po zmianie miejsca pobytu rodziny na Polskę, pobyty w Polsce nie przekroczą łącznie 183 dni w roku, a tym samym przez większą część roku będzie przebywał Pan w Republice Malty, Pana miejscem zamieszkania dla celów podatkowych ustalonym w oparciu o normy kolizyjne zawarte w art. 4 ust. 2 Konwencji polsko-brytyjskiej jest Republika Malty. Oznacza to, że po przeprowadzce Pana żony i dzieci do Polski, będzie podlegał Pan ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. podlegał Pan obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej" - podsumował organ.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 8 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.768.2023.3.JK2

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...