Czy akcyza na płyny do e-papierosów naliczana jest od momentu produkcji?

e-papieros / Shutterstock

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że obowiązek podatkowy i obliczenie akcyzy na płyny do e-papierosów powstają już na początkowym etapie produkcji, bazując na planowanej ilości produktu w mililitrach.

Obowiązek podatkowy z tytułu akcyzy a płyn do e-papierosów 

Wnioskodawcą jest spółka, która jest producentem wyrobów akcyzowych, takich jak płyny do papierosów elektronicznych oraz mieszanin chemicznych do różnych zastosowań. Proces produkcji można podzielić na trzy etapy. Pierwszy etap to przyjęcie surowców, takich jak glikol polipropylenowy, gliceryna, aromaty i nikotyna, do magazynu podstawowych materiałów produkcyjnych. Na tym etapie mogą powstawać dwie różne bazy: jedna, która jest używana jako składnik w dalszym procesie produkcyjnym, i druga, która jest konfekcjonowana i przeznaczona dla konsumentów jako baza do papierosów elektronicznych. Drugi etap to mieszanie składników. Trzeci etap to konfekcjonowanie produktów, który obejmuje rozlewanie gotowych wyrobów do butelek, etykietowanie i pakowanie ich w opakowania jednostkowe lub zbiorcze. Na opakowaniach jednostkowych nanoszone są znaki akcyzy. Po zakończeniu tego etapu gotowe wyroby trafiają do magazynu wyrobów i są przeznaczone do sprzedaży.

Spółka skierowała pytania do KIS czy momentem obowiązku podatkowego w podatku akcyzowym jest moment zakończenia procesu produkcji i rozlania płynów oraz baz do papierosów elektronicznych do opakowań jednostkowych, czy podstawą obliczenia przedpłaty akcyzy jest ilość w mililitrach płynów i baz przeznaczonych do papierosów elektronicznych, które zostaną wyprodukowane i rozlane do opakowań jednostkowych oraz czy podstawą opodatkowania podatkiem akcyzowym jest ilość w mililitrach baz i płynów przeznaczonych do papierosów elektronicznych, które zostaną rozlane do opakowań jednostkowych. Spółka jest zdania, że obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym za produkcję płynów do papierosów elektronicznych powstaje w momencie zakończenia procesu produkcji, tj. rozlania tych wyrobów do opakowań jednostkowych, co warunkuje konieczność obliczenia przedpłaty akcyzy na podstawie ilości wyrobów w mililitrach przeznaczonych do sprzedaży.

KIS: akcyza na płyny do e-papierosów naliczana od startu produkcji

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez spółkę było nieprawidłowe. Organ podatkowy stwierdził, że obowiązek podatkowy i podstawa opodatkowania powstają w momencie rozpoczęcia produkcji płynów do papierosów elektronicznych. KIS uznała, że momentem powstania obowiązku podatkowego w przypadku produkcji płynu do papierosów elektronicznych na zasadzie przedpłaty akcyzy jest moment, w którym dochodzi do rozpoczęcia produkcji, tj. rozpoczyna się proces wytwarzania płynów, a więc etap, w którym składniki surowców tworzących roztwór lub bazę do tego roztworu są łączone ze sobą. Organ podatkowy powołał się na orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego, które potwierdził, że "wytwarzanie" jest rozumiane jako proces rozpoczynający się od dozowania składników do kanistra produkcyjnego. 

Organ wyjaśnił, że podstawą do obliczenia przedpłaty akcyzy jest ilość płynów, wyrażona w mililitrach, które spółka planuje wytworzyć w momencie rozpoczęcia produkcji płynów, czyli w fazie 1 i 2 procesu produkcyjnego. Oznacza to, że przedpłata akcyzy powinna być obliczana na podstawie prognozowanej ilości produkcji płynów do papierosów elektronicznych w chwili rozpoczęcia produkcji. Organ podatkowy również uznał, że podstawą opodatkowania akcyzą jest ilość płynów, wyrażona w mililitrach, które spółka wytworzy w chwili rozpoczęcia produkcji, czyli w fazie 1 i 2 procesu produkcyjnego Akcyza będzie naliczana na podstawie ilości wytworzonych płynów do papierosów elektronicznych w momencie rozpoczęcia produkcji.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 31 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.248.2023.1.AM

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...