Czy niedopełnienie formalności bankowych może prowadzić do opodatkowania otrzymanej darowizny?

Darowizna w transzach i zgłoszenie SD-Z2 / shutterstock

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił w swojej interpretacji, że brak udokumentowania przelewu darowizny na rachunek bankowy zgodnie z wymogami ustawy o podatku od spadków i darowizn pociąga za sobą konieczność opodatkowania darowizny, nawet jeżeli strony potwierdzają jej przekazanie.

Skutki podatkowe darowizny środków pieniężnych od matki

Wnioskodawczyni otrzymała darowiznę środków pieniężnych od matki i przesłała drogą elektroniczną do właściwego urzędu skarbowego druk SD-Z2. Urząd skarbowy zwrócił się do podatniczki z informacją, że powinna złożyć druk SD-3 i uregulować podatek od darowizny, ponieważ wpłaciła darowiznę na swoje konto. Kobieta nie zawarła z matką pisemnej umowy darowizny, ale dysponuje pisemnym oświadczeniem, w którym matka jednoznacznie potwierdziła, że przekazane środki pieniężne to darowizna. Matka wnioskodawczyni wypłaciła środki pieniężne ze swojego konta bankowego i od razu przekazała je córce w banku, w obecności pracownika oddziału. Pieniądze ani nie opuściły budynku, ani rąk pracownika banku. Następnie wnioskodawczyni w obecności matki wpłaciła środki pieniężne niezwłocznie na swoje konto. Transakcja ta miała miejsce zaledwie kilka minut później.

Zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy w zaistniałej sytuacji musi złożyć druk SD-3 i zapłacić podatek od uzyskanej darowizny, czy jednak powinna zostać zwolniona z opłacenia podatku w związku ze złożonym drukiem SD-Z2.

Kobieta była zdania, że powinna zostać zwolniona z konieczności zapłaty podatku od darowizny na podstawie złożonego druku SD-Z2, gdyż z załączonych dokumentów, tj. potwierdzeń wypłaty i wpłaty (które wydarzyły się w krótkim odstępie czasu) oraz oświadczenia podpisanego przez matkę wynika, że była ona obecna przy wpłacie darowizny. Argumentowała, że powyższe czynności bezsprzecznie potwierdzają wolę darczyńcy o przekazaniu darowizny obdarowanemu i jednocześnie pozwalają na jasną identyfikację stron przedmiotowej transakcji.

KIS: darowizna nie korzysta ze zwolnienia od podatku

Dyrektor KIS uznał stanowisko przedstawione przez wnioskodawczynię za nieprawidłowe. Zdaniem organu, podatniczka nie spełniła wszystkich warunków do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania darowizny środków pieniężnych od matki. Organ podatkowy wskazał konieczność złożenia zeznania podatkowego na formularzu SD-3 i opodatkowania darowizny na zasadach ogólnych.

KIS oparła swoje stanowisko na przepisach ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zaznaczyła, że zgodnie z tymi przepisami, aby skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania darowizny środków pieniężnych, konieczne jest spełnienie wszystkich warunków określonych w ustawie. Wskazała, że zgodnie z art. 4a ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, zwolnienie dotyczy nabycia środków pieniężnych od jednej z określonych w ustawie osób, pod warunkiem złożenia zgłoszenia o nabyciu własności tych środków i udokumentowania otrzymania ich dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy lub inny niż płatniczy rachunek w banku, lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym. Organ podkreślił, że warunkiem jest udokumentowanie otrzymania środków pieniężnych w określony sposób, tj. za pośrednictwem rachunku bankowego lub przekazu pocztowego.

Organ podatkowy wyjaśnił, że dla skorzystania ze zwolnienia konieczne jest spełnienie wszystkich warunków z art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, co w tym przypadku nie miało miejsca. Wnioskodawczyni, będąca właścicielem środków, wpłaciła je na własne konto, co nie jest tożsame z przelewem bankowym od darczyńcy. Taka forma przekazania środków nie została przewidziana przez ustawę jako spełniająca warunki zwolnienia.

"A zatem, skoro otrzymana darowizna środków pieniężnych nie korzystała ze zwolnienia określonego w art. 4a ust. 1 ww. ustawy, powinna Pani złożyć zeznanie o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych na formularzu SD-3 określonym przez Ministra Finansów w rozporządzeniu z dnia 27 listopada 2015 r. w sprawie zeznania podatkowego składanego przez podatników podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2015 r. poz. 2068) i wykazać w nim nabycie środków pieniężnych od matki" - podsumował organ.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 31 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.180.2023.3.ASZ

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...