Czy usługi nauczania języka polskiego dla obcokrajowców są zwolnione z VAT?

nauka język obcy / Shutterstock

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi nauczania języka polskiego jako języka obcego dla cudzoziemców, świadczone zarówno stacjonarnie, jak i online, podlegają zwolnieniu z podatku od towarów i usług (VAT) na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT.

Usługi nauczania języka polskiego dla obcokrajowców a VAT

Wnioskodawca, jako podatnik VAT, prowadzi działalność gospodarczą, której głównym przedmiotem jest nauka języków obcych (PKD 85.59.A Nauka języków obcych), w tym np. nauka języka angielskiego, niemieckiego czy również nauka obcokrajowców języka polskiego. Usługi edukacyjne oferowane są w różnych formach, w tym w zajęciach indywidualnych oraz grupowych, realizowanych zarówno bezpośrednio, jak i za pomocą Internetu. Wszystkie lekcje są prowadzone przez osobę zatrudnioną na podstawie umowy zlecenia. Klientami są zarówno osoby prywatne, jak i instytucje, w tym Miejskie Ośrodki Pomocy Rodzinie.

Zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy usługi nauczania języka polskiego dla cudzoziemców kwalifikują się do zwolnienia z VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT.

Podatnik przedstawił argumentację, że opisane usługi nauczania cudzoziemców języka obcego (języka polskiego jako obcego dla danych odbiorców) powinny korzystać ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT. Wnioskodawca podkreślił, że usługi te nie wpisują się w definicje z pkt 26, 27 oraz 29 tej ustawy, gdyż nie są związane z oficjalnym systemem edukacji w Polsce ani nie są akredytowane w ramach systemu oświaty, nie są też powiązane bezpośrednio z konkretną branżą czy zawodem w celach profesjonalnych. Dodatkowo wskazał, że usługi nauczania prowadzone zdalnie za pomocą komunikatorów internetowych nie kwalifikują się jako usługi elektroniczne, ponieważ wymagają bezpośredniego udziału nauczyciela i nie są w pełni zautomatyzowane.

Zwolnienie z podatku VAT

Dyrektor KIS potwierdził, że usługi nauczania języka obcego, w tym języka polskiego dla cudzoziemców, są zwolnione z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT.

Organ podatkowy, dokładnie przeanalizował przedstawioną sytuację i na podstawie obowiązujących przepisów prawnych oraz definicji z ustawy o języku polskim, potwierdził prawidłowość stanowiska wnioskodawcy. W interpretacji zawarto szczegółowe argumenty, które potwierdziły, że usługi nauczania języka polskiego jako obcego, zarówno w formie stacjonarnej, jak i online, świadczone przez osobę zatrudnioną przez podatnika na podstawie umowy zlecenia, kwalifikują się do zwolnienia z VAT.

KIS wskazała w szczególności:

"Zatem, skoro świadczone przez Pana usługi nauczania cudzoziemców języka polskiego są usługami nauczania języków obcych, to tym samym spełnione zostały warunki dla zastosowania dla tych usług zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy, zgodnie z którym zwalnia się od podatku usługi nauczania języków, inne niż wymienione w pkt 26, pkt 27 i pkt 29. Ww. zwolnienie ma zastosowanie zarówno do usług świadczonych stacjonarnie oraz za pośrednictwem komunikatora internetowego".

W uzasadnieniu swojej decyzji, organ powołał się na wskazany przepis ustawy o VAT, klasyfikując język polski jako obcy dla osób niebędących obywatelami Polski. Zwrócono uwagę na charakter usług, które są realizowane przez nauczycieli, a nie w sposób automatyczny, co wyklucza je z kategorii usług elektronicznych. Ponadto, zastosowanie znalazły indywidualne interpretacje, które były zgodne z prezentowanym przez podatnika stanowiskiem.

"W związku z tym, świadczone przez Pana ww. usługi nauczania języka obcego (polskiego jako obcego dla cudzoziemców) stacjonarnie oraz w formie zdalnej, za pośrednictwem komunikatora internetowego, prowadzone przez osobę zatrudnioną przez Pana na podstawie umowy zlecenie, korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy" - podsumował organ.

Źródło: Zwolnienie od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy usługi nauczania cudzoziemców języka obcego (języka polskiego jako ... - Interpretacja - 0113-KDIPT1-1.4012.468.2023.2.MSU - (interpretacje.pl)

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...