Czy escape roomy to środki trwałe i czy wydatki na ich utrzymanie stanowią koszty podatkowe?

pytajnik / Shutterstock

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że escape roomy nie kwalifikują się jako środki trwałe, natomiast wydatki na ich tworzenie i utrzymanie są kosztami podatkowymi, które można potrącić w roku podatkowym, w którym zostały poniesione.

Działalność escape roomu a CIT 

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od osób prawnych. Podatnik prowadzi działalność polegającą na tworzeniu i zarządzaniu tzw. pokojami zagadek, znanych również jako escape roomy. Escape roomy to rozrywka, w której klienci rezerwują termin wstępu do specjalnie przygotowanych pomieszczeń, gdzie zostają zamknięci na określony czas. Ich celem jest rozwiązanie zagadek i wydostanie się z pokoju. Każdy element escape roomu może być ruchomy lub nieruchomy, a często może zostać wykorzystany w innym pomieszczeniu Wnioskodawca nie jest w stanie określić dokładnie, kiedy dany escape room jest "kompletny" ani jak długo będzie istnieć w swojej obecnej formie. Pokoje mogą być przeznaczone do rozbiórki, renowacji lub przekształcenia w dowolnym momencie, w zależności od zmieniających się preferencji klientów i warunków rynkowych. 

Wnioskodawca inwestuje znaczne środki finansowe w tworzenie i utrzymanie tych pomieszczeń, a koszty eksploatacji są wysokie ze względu na częste awarie i zużycie elementów. Wnioskodawca skierował pytanie do KIS czy escape roomy stanowią środki trwałe oraz czy wydatki na utrzymanie i tworzenie pokojów zagadek stanowią koszty podatkowe. Wnioskodawca jest zdania, że escape roomy nie stanowią środków trwałych oraz poniesione wydatki mogą stanowić koszty uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia. 

KIS: wydatki na escape roomy kwalifikują się jako koszty podatkowe 

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez wnioskodawcę było prawidłowe. W opinii organu podatkowego, tworzone pokoje zagadek nie kwalifikują się jako środki trwałe, ponieważ nie spełniają wszystkich kryteriów określonych w przepisach dotyczących środków trwałych. KIS zaznaczyła, że elementy wnioskodawcy są zmienne i niekompletne, natomiast ich wartość początkowa nie przekracza 10 000 zł, co wyklucza konieczność dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Natomiast, wydatki związane z tworzeniem escape roomu można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, ale nie można ich przypisać konkretnym przychodom, ponieważ pokoje zmieniają się ciągle i nie można określić, jakie przychody są z nimi bezpośrednio związane. KIS uznała, że wydatki są uzasadnione prowadzeniem działalności gospodarczej i przyczyniają się do osiągania przychodów, dlatego mogą być uznane za koszty podatkowe pośrednio związane z przychodami.

Organ podkreślił, że momentem potrącenia wydatków w celu obliczenia podatku CIT jest data ich poniesienia. Wydatki na pokoje zagadek mogą być ujęte jako koszty w księgach rachunkowych na podstawie faktur lub innych dowodów, a ich potrącanie nastąpić powinno w roku podatkowym, w którym wydatki zostały poniesione.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 12 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.439.2023.1.KW

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...