Czy matka samotnie wychowująca dzieci może skorzystać z ulgi prorodzinnej w całości?

ulga na dziecko / Shutterstock

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła możliwość skorzystania z ulgi prorodzinnej w całości przez matkę trójki małoletnich dzieci, w stosunku do których sprawuje ona władzę rodzicielską oraz faktyczną pieczę nad nimi, ich potrzebami i wychowaniem.

Matka samotnie wychowująca dzieci a ulga prorodzinna

Wnioskodawczyni od 2011 r. samotnie wychowuje troje dzieci. W 2013 r. uzyskała wyrok rozwodowy, w którym władza rodzicielska nad dziećmi została przyznana wyłącznie jej, jednocześnie ograniczając ją ojcu dzieci. Mężczyzna ma sporadyczny kontakt z najmłodszą córką. Od momentu rozwodu, ojciec dzieci podejmuje działania utrudniające życie wnioskodawczyni, m.in. bezprawnie korzysta z ulgi prorodzinnej. W związku z powyższym, w ciągu ostatnich lat, po złożeniu zeznania PIT, podatniczka była wielokrotnie wzywana do urzędu skarbowego w celu wyjaśnienia sytuacji i dokonania korekty zeznania.

Zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy w przedstawionej sytuacji ulga prorodzinna należy jej się w 100% na troje dzieci.

Kobieta była zdania, że osobie, która w całości wykonuje opiekę nad dziećmi i się nimi zajmuje, należy się możliwość zwrotu ulgi prorodzinnej na troje dzieci w całości.

Możliwość skorzystania z ulgi prorodzinnej w całości

Dyrektor KIS zgodził się z przedstawionym stanowiskiem i potwierdził możliwość skorzystania z ulgi prorodzinnej w całości przez matkę trójki małoletnich dzieci, w stosunku do których sprawuje ona władzę rodzicielską oraz faktyczną pieczę nad nimi, ich potrzebami i wychowaniem.

Organ podatkowy wskazał, że w świetle przepisów prawa oraz opisanego zdarzenia, jasno wynika, że wnioskodawczyni, jako jedyna opiekunka dzieci, ma prawo do pełnej ulgi prorodzinnej. Ojciec dzieci, mimo formalnych praw do kontaktów, nie uczestniczy w życiu dzieci, nie zajmuje się nimi, ani nie wspiera ich finansowo. Dlatego podatniczce przysługuje prawo do odliczenia ulgi prorodzinnej w pełnej wysokości, czyli 100%. Takie odliczenie wynika z art. 27f ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na troje małoletnich dzieci, a jego wartość jest ustalana zgodnie z art. 27f ust. 2 tej samej ustawy.

"W świetle opisanego zdarzenia przyszłego oraz zacytowanych wyżej przepisów prawa uznać należy, że skoro ojciec dzieci nie mieszka z Panią i z dziećmi, ma tylko kontakt z najmłodszą córką, nie sprawuje pieczy nad dziećmi, nie zajmuje się nimi, nie uczestniczy w podejmowaniu istotnych decyzji względem dzieci i nie zabezpiecza ich potrzeb bytowych, nie płaci na nie alimentów, a dzieci zamieszkują z Panią i to Pani zajmuje się ich wychowaniem, dba o ich zdrowie i bezpieczeństwo, uczestniczy w ich życiu szkolnym i pozaszkolnym, to wyłącznie Pani za 2023 r. przysługiwać będzie prawo do dokonania odliczenia w ramach ulgi prorodzinnej, wynikającej z art. 27f ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na troje małoletnich dzieci w pełnej wysokości, tj. 100% kwoty, ustalonej zgodnie z art. 27f ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych" - podsumował organ.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 17 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.395.2023.2.MM

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...