Czy odprawa emerytalna może być zwolniona od podatku dochodowego?

wypłata emerytury / Shutterstock

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że odprawa emerytalna wypłacona pracownikowi, który ukończył 60 rok życia w przypadku kobiet, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż w przedmiotowej sprawie nie został spełniony warunek „nieotrzymywania emerytury”, który jest warunkiem obligatoryjnym dla zastosowania ulgi dla pracującego seniora.

Odprawa emerytalna a ulga dla seniora

Pracownik, którego zatrudnienie zakończyło się 28 grudnia 2022 r. w związku z przejściem na emeryturę, otrzymał odprawę emerytalną, która została wypłacona 27 stycznia 2023 r. Od tej odprawy została pobrana i odprowadzona do urzędu skarbowego zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych. Jednocześnie 1 stycznia 2023 r., pracownik ten został zatrudniony jako osoba pobierająca emeryturę. Emerytura została przyznana 13 stycznia 2023 r. i wypłacona 19 stycznia 2023 r. Od odprawy emerytalnej została pobrana i odprowadzona do urzędu skarbowego zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych. Nie zastosowano oświadczenia złożonego przez pracownika 12 stycznia 2022 r. w sprawie stosowania przez płatnika zwolnienia od podatku dochodowego do przychodów podatnika po ukończeniu 60 roku życia w przypadku kobiety, które zdaniem płatnika obowiązywało do dnia rozwiązania umowy o pracę (28 grudnia 2022 r.) w związku z przejściem na emeryturę.

W związku z tym do organu podatkowego zostało złożone pytanie, czy odprawa emerytalna wypłacona pracownikowi, który przeszedł na emeryturę i jednocześnie został ponownie zatrudniony, powinna być zakwalifikowana jako przychód zwolniony od podatku dochodowego ze względu na ukończenie przez pracownika 60 roku życia.

Pracodawca (wnioskodawca) argumentował, że pobranie i odprowadzenie do urzędu skarbowego zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od przychodu pracownika z tytułu odprawy emerytalnej wypłaconej 27 stycznia 2023 r. było zasadne. Wynika to z faktu, że z dniem rozwiązania pierwotnego stosunku pracy tj. 28 grudnia 2022 r. wygasło oświadczenie złożone przez pracownika w sprawie stosowania przez płatnika zwolnienia od podatku dochodowego od przychodów podatnika po ukończeniu 60 roku życia w przypadku kobiety. Oświadczenia tego nie można było zastosować w przypadku ponownego zatrudnienia tego pracownika 1 stycznia 2023 r. posiadającego już status emeryta. Prezentowane stanowisko znajduje uzasadnienie w dyspozycji art. 21 ust. 1 pkt 154 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Brak możliwości zastosowania ulgi dla pracującego seniora

Dyrektor KIS uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe i potwierdził, że pobranie i odprowadzenie zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od odprawy emerytalnej było zasadne. 

KIS wskazała, że z art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o PIT wynika, że zwolnione od podatku są przychody otrzymane przez podatnika, który mimo nabycia uprawnienia (prawa) do emerytury, tej emerytury nie otrzymuje. Tym samym, warunek „nieotrzymywania emerytury” jako warunek do zastosowania ww. zwolnienia podatkowego powinien być spełniony na moment otrzymania przychodu, tj. na moment wypłaty należności ze stosunku pracy. Jak wynika natomiast z art. 11 ust. 1 ww. ustawy, przychód powstaje w momencie otrzymania środków pieniężnych lub postawienia ich do dyspozycji podatnika.

Z uwagi na powyższe organ podatkowy stwierdził, że na gruncie przedstawionego opisu zdarzenia otrzymana przez pracownika 27 stycznia 2023 r. odprawa emerytalna (jako przychód ze stosunku pracy) nie korzysta ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o PIT, ponieważ odprawa ta została pracownikowi wypłacona dopiero po wypłacie emerytury, która to wypłata miała miejsce wcześniej, tj. 19 stycznia 2023 r. KIS zaznaczyła, że powyższe sprawiło, że w przedmiotowym przypadku nie został spełniony ww. warunek „nieotrzymywania emerytury”, który jest warunkiem obligatoryjnym dla zastosowania rzeczonej ulgi dla pracującego seniora.

"W konsekwencji słusznie od wypłaconej pracownikowi odprawy emerytalnej naliczyli, pobrali i przekazali Państwo na rachunek urzędu skarbowego zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych" - podsumował organ.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 12 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.399.2023.1.ŁS

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...