Kiedy sprzedaż nieruchomości przez przedsiębiorcę będzie opodatkowana PIT?

działka użytkowanie wieczyste nieruchomość własność katastr grunt ewidencja gruntów księga wieczysta / Shutterstock

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez przedsiębiorcę może podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, mimo wycofania nieruchomości z ewidencji środków trwałych. 

Nieruchomość wycofana z ewidencji środków trwałych

Wnioskodawca i jego żona nabyli prawo użytkowania wieczystego działki gruntu w 2007 roku, na której znajdował się budynek magazynowy. Następnie nieruchomość została ujęta w ewidencji środków trwałych związanej z działalnością gospodarczą Wnioskodawcy. Chociaż działalność ta nie dotyczyła obrót nieruchomościami, przez ostatnie 10 lat nieruchomość była wynajmowana, a przychód z najmu był rozliczany w ramach działalności gospodarczej. W dniu 1 lipca 2017 roku nieruchomość została wycofana z ewidencji środków trwałych, co stanowiło istotne zdarzenie w kontekście podatkowym. Wnioskodawca obecnie planuje sprzedaż nieruchomości w grudniu 2023 roku.

Wnioskodawca chciał dowiedzieć się, czy sprzedaż nieruchomości w opisanym stanie faktycznym będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy sprzedaż nieruchomości faktycznym będzie podlegać opodatkowaniu PIT?

Wnioskodawca stanął na stanowisku, że sprzedaż nieruchomości nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Powołał się na przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że odpłatne zbycie nieruchomości nie podlega opodatkowaniu, jeśli nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane po upływie 5 lat (w przypadku nieruchomości) lub 6 lat (w przypadku innych składników majątku) od nabycia lub wybudowania. Wnioskodawca wycofał nieruchomość z działalności gospodarczej w 2017 roku, a sprzedaż nastąpi w 2023 roku, czyli po upływie 6 lat, dlatego nie będzie podlegać opodatkowaniu.

Sprzedaż to przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej 

Dyrektor KIS nie zgodził się z wnioskodawcą. Podkreślił, że źródłem przychodów podlegających opodatkowaniu są m.in. odpłatne zbycie nieruchomości, a także zbycie składników majątku, które spełniają kryteria środków trwałych i były wykorzystywane w działalności gospodarczej. Nawet po wycofaniu nieruchomości z ewidencji środków trwałych, jeśli są one nadal wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej i generują przychody, to dochód z ich odpłatnego zbycia nadal podlega opodatkowaniu. Z tego powodu organ uznał, że sprzedaż nieruchomości przez wnioskodawcę będzie stanowić przychód z jego pozarolniczej działalności gospodarczej i będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

"Biorąc pod uwagę powołane przepisy, w sytuacji przedstawionej we wniosku nastąpi odpłatne zbycie składników majątku spełniających kryteria środków trwałych podlegających ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Mimo że 1 lipca 2017 r. wycofał Pan nieruchomości z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, to nadal wykorzystuje Pan te nieruchomości w prowadzonej działalności gospodarczej, rozliczając przychody z najmu w ramach działalności gospodarczej, a więc nadal są to składniki majątku spełniające kryteria środków trwałych podlegających ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Zatem uzyskany przez Pana przychód ze zbycia nieruchomości będzie przychodem ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej." - wskazał organ.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 13 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.588.2023.3.WS

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...