Jakie są skutki podatkowe odpłatnego zbycia udziałów w nieruchomościach, nabytych w drodze rozszerzenia wspólności majątkowej?

PIT / ShutterStock

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) stwierdził, że poprzez zawarcie umowy, rozszerzającej wspólność majątkową małżonków, nie powstaje przychód dla podatnika. Mowa tu o sytuacji, w której jeden z małżonków nabył nieruchomość drogą dziedziczenia, a następnie darował ją do majątku wspólnego. Przy sprzedaży tej nieruchomości, brak będzie opodatkowania PIT, jeśli upłynęło co najmniej 5 lat od dnia nabycia nieruchomości przez spadkodawcę.

Zbycie nieruchomości, a PIT

W maju 2019 roku mąż wnioskodawczyni, otrzymał spadek po swojej zmarłej matce w udziale wynoszącym 1/4 części. W spadku znalazły się nieruchomości zabudowane i niezabudowane, które spadkodawczyni nabyła w styczniu 1991 roku na podstawie umowy przekazania gospodarstwa rolnego. W marcu 2021 roku małżeństwo rozszerzyło wspólność majątkową na majątek nabyty w drodze dziedziczenia przez męża. Obecnie małżonkowie planują sprzedaż tych nieruchomości.

Wnioskodawczyni chciała dowiedzieć się, czy transakcja sprzedaży (zbycie) nieruchomości spowoduje konieczność zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Brak źródła przychodu

KIS w interpretacji indywidualnej nr 0115-KDIT3.4011.444.2020.1.KR wskazał, że umowa majątkowa rozszerzająca wspólność ustawową małżeńską nie jest zbyciem ani nabyciem poszczególnych składników majątku, ani nabyciem udziałów w tym majątku. W związku z tym, data nabycia nieruchomości przez wnioskodawczynię jest datą nabycia tych nieruchomości przez męża, czyli w 1991 roku. Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pięcioletnia okres, po którym dochód z odpłatnego zbycia nieruchomości nie podlega opodatkowaniu, należy liczyć od końca 1991 roku.

"Zatem upływ pięcioletniego okresu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy liczyć dla Pani od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tych nieruchomości przez spadkodawczynię (matkę Pani męża), tj. od końca 1991 r.

Zatem, planowana, nienastępująca w ramach działalności gospodarczej, sprzedaż przez Panią udziału w nieruchomości stanowiącej działki gruntu nr 1, 2, 3, 7 oraz 7/14, wcześniej włączonej do majątku wspólnego małżonków, nie będzie stanowiła źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Sprzedaż ta nastąpi bowiem po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tych nieruchomości, tj. od końca 1991 r." - wskazał organ.

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że planowane odpłatne zbycie nieruchomości nie będzie stanowiło źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu. Zgodnie z przepisami, upłynął pięcioletni okres od daty nabycia nieruchomości przez spadkodawczynię, dlatego dochód z tej transakcji nie będzie opodatkowany. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 5 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.529.2023.2.DP

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...