Czy ulga mieszkaniowa zachowuje swoją ważność po zamianie mieszkań?

Shutterstock

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że ulga mieszkaniowa nie traci swojej ważności w przypadku zamiany mieszkań, pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek zawartych w ustawie o podatku od spadków i darowizn.

Zamiana mieszkań a ulga mieszkaniowa

Mężczyzna będący wnioskodawcą, nabył wspólnie z matką po śmierci ojca mieszkanie, stając się współwłaścicielem połowy tej nieruchomości. Otrzymał decyzję z urzędu skarbowego, która uwzględniła ulgę mieszkaniową, dotyczącą wspomnianej nieruchomości, opartą na art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Wnioskodawca wraz z matką zamierzali przeprowadzić transakcję zamiany tego mieszkania na inne, zachowując takie same udziały i wartość nieruchomości.

Wnioskodawca chciał się się dowiedzieć czy ulga mieszkaniowa nadal będzie obowiązywać w kontekście przeprowadzenia zamiany mieszkań, czy też konieczny będzie jej zwrot do urzędu skarbowego. Wnioskodawca był zdania, że ulga mieszkaniowa nie powinna wygasać w przypadku realizacji zamiany mieszkań o tej samej wartości, co jest zgodne z art. 16 ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Stanowisko KIS

Organ podatkowy uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe. Analizując przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn powołał się m.in. na art. 16 ust. 7 ustawy o podatku od spadków i darowizn w którym, ustawodawca wskazał kiedy i w jakich warunkach zbycie lokalu mieszkalnego objętego ulgą nie powoduje utraty tej ulgi. 

KIS odniosła się do definicji terminu zbycia i zamiany w kontekście mieszkania wnioskodawcy stwierdzając ostatecznie, że:  "czynność prawna będąca zamianą, której przedmiotem jest przeniesienie prawa własności odziedziczonej nieruchomości (np. prawa do udziału lokalu mieszkalnego) jeżeli zostanie dokonana w określonym czasie, tj. przed upływem pięciu lat, jednak przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich przesłanek, o których mowa w art. 16 ust. 7 pkt 2 ustawy, nie będzie prowadzić do utraty analizowanej ulgi mieszkaniowej i tym samym do jej zwrotu do urzędu skarbowego."

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 19 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.209.2021.1.BD

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...