Czy wynagrodzenia za szkolenia realizowane w ramach projektu unijnego podlegają PIT?

Mały podatnik 2024. Limity VAT, PIT, CIT / shutterstock

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenia uzyskane przez wnioskodawcę, będącego wspólnikiem spółki cywilnej i jednocześnie trenerem w projekcie unijnym, mogą być uznane za zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 136 (stanowiące środki europejskie) ustawy o PIT.

Przychody uzyskane za działania szkoleniowe

Wnioskodawca, jako wspólnik spółki cywilnej i kierownik projektu współfinansowanego przez UE i kraj, odebrał wynagrodzenie za prowadzenie szkoleń. Część finansowania projektu pochodziła z dotacji. W związku z tym wnioskodawca zakładał, że może być zwolniony z opodatkowania na tej podstawie, co byłoby zgodne z art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o PIT, odnoszącym się do dotacji budżetowych.

Wnioskodawca chciał dowiedzieć się, czy przychody uzyskane za działania szkoleniowe, realizowane w ramach projektu unijnego, powinny podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, uwzględniając, że są finansowane z dotacji. 

Wnioskodawca, powołując się na przepisy prawne, argumentował, że uzyskane wynagrodzenie powinno być zwolnione z opodatkowania, ze względu na jego źródło – dotacje z budżetu państwa i funduszy unijnych. Zwracał uwagę na to, że jako trener, nie może zawrzeć umowy sam ze sobą, a jedynym dokumentem potwierdzającym wynagrodzenie jest nota księgowa. Wnioskodawca stwierdził, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są dotacje otrzymane z budżetu państwa lub jednostek samorządu terytorialnego. W ocenie podatnika, to ten przepis powinien być podstawą do zwolnienia.

Zwolnienie z opodatkowania podatkiem dochodowym

Dyrektor KIS uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe. Organ podatkowy, odnosząc się do szeregu przepisów prawa, wskazuje, że dotacje generalnie są przychodem i podlegają opodatkowaniu, z wyjątkiem określonych w ustawie sytuacji. Uważał, że dotacje unijne nie korzystają ze zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o PIT, który odnosi się tylko do dotacji z budżetów jednostek samorządu terytorialnego lub państwa. Dodatkowo argumentował, że istotne jest, aby dotacja była przyznana bezpośrednio wnioskodawcy przez odpowiednie instytucje, co nie miało miejsca w tym przypadku.

"Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, że skoro realizuje Pan projekt jako beneficjent projektu „(…)” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa (…) na lata 2014-2020 w oparciu o umowę (…) z Urzędem Marszałkowskim Województwa (…), to otrzymane przez Pana środki pieniężne - stanowią dla Pana przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, podlegający zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 136 (stanowiące środki europejskie) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pana stanowisko uznano za nieprawidłowe z uwagi na błędną podstawę prawną. W Pana sprawie znajduje bowiem zastosowanie przepis art. 21 ust. 1 pkt 136 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a nie – jak Pan wskazał – art. 21 ust. 1 pkt 129 tej ustawy." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Wynika z interpretacji organów administracji skarbowej, że otrzymane wynagrodzenia za realizację zadań w projekcie unijnym nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Podstawą prawną takiego rozstrzygnięcia jest art. 21 ust. 1 pkt 136 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 6 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDWP.4011.108.2023.1.IG

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...