Czy odsetki od kredytu hipotecznego i koszty mieszkania można zaliczyć jako koszty uzyskania przychodów w działalności gospodarczej?

podatek PIT, rozliczenie PIT / podatek PIT, rozliczenie PIT / Shutterstock

Dyrektor KIS potwierdził, że jeśli lokal mieszkalny będzie w części wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej, to odsetki od kredytu zaciągniętego na jego zakup w części proporcjonalnie przypadającej na powierzchnię wykorzystywaną  w działalności gospodarczej mogą stanowić koszty uzyskania przychodów tej działalności. 

Proporcjonalna część kosztów uzyskania przychodów

Wnioskodawca, będący podatnikiem zatrudnionym na umowę o pracę, planuje prowadzić działalność doradztwa podatkowego równocześnie z obecnym zatrudnieniem. Działalność będzie realizowana w lokalu mieszkalnym (z kredytem hipotecznym), którego część będzie przeznaczona na potrzeby działalności gospodarczej. Wnioskodawca oszacował, że 30% mieszkania (obejmujące m.in. pomieszczenie biurowe, toaletę, kuchnię, korytarz) będzie używane na potrzeby działalności, a więc i te proporcje zamierza zastosować do określenia części kosztów, jakie będą uwzględnione jako koszty uzyskania przychodów.

Podatnik chciał dowiedzieć się, czy proporcjonalna część (30%) odsetek od kredytu hipotecznego będzie stanowić koszt uzyskania przychodu z prowadzonej działalności oraz czy proporcjonalna część innych kosztów utrzymania lokalu (np. czynsz, media) będzie stanowić koszt uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności. 

Wnioskodawca uważał, że zapłacone odsetki, przemnożone przez ustaloną proporcję, będą stanowiły koszty uzyskania przychodów. Podaje przy tym odwołanie do art. 22 ust. 1 oraz art. 23 ust. 1 pkt 32 Ustawy o PIT. Zdaniem Wnioskodawcy, na zasadzie analogii, również inne koszty związane z utrzymaniem lokalu mieszkalnego, przemnożone przez proporcję, powinny być traktowane jako koszty uzyskania przychodów. Zasada ta miałaby obowiązywać, kiedy inne koszty także są ścisłe związane z prowadzeniem działalności, co opiera się na wcześniej przedstawionej metodyce ustalania proporcji oraz konieczności odpowiedniego przemnażania poniesionych wydatków. 

Związek przyczynowo-skutkowy między wydatkiem a przychodami 

Dyrektor KIS zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w szczególności na art. 22 ust. 1 oraz art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. a, pkt 32 i pkt 33:

  • Musi istnieć bezpośredni związek przyczynowo-skutkowy między wydatkiem a przychodami lub źródłem przychodów;
  • Wydatek nie może znajdować się na liście kosztów wyłączonych (art. 23);
  • Wydatek musi być odpowiednio udokumentowany.

Organ podkreślił, że koszty utrzymania części lokalu mieszkalnego, wykorzystywanego do prowadzenia działalności gospodarczej (np. czynsz, energia, woda) mogą być zaliczone jako koszty uzyskania przychodów, pod warunkiem prawidłowego udokumentowania i proporcjonalności do powierzchni wykorzystywanej do celów gospodarczych.

Co do odsetek od kredytu, organ podatkowy zwraca uwagę, że mogą one zostać zaliczone jako koszty uzyskania przychodów pod warunkiem spełnienia kilku warunków, w tym faktycznego zapłacenia odsetek, ich związku przyczynowo-skutkowego z przychodami, oraz tego, że nie zwiększają one kosztów inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji.

Podsumowanie

Wnioskodawca otrzymał odpowiedź na swoje pytania dotyczące zaliczenia odsetek od kredytu hipotecznego oraz kosztów utrzymania i korzystania z lokalu mieszkalnego jako kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Rozstrzygnięcie organu jest korzystne dla podatnika, ponieważ pozwoli mu obniżyć zobowiązania podatkowe.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 6 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.644.2023.1.KP

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...