REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy nagrody w sprzedaży premiowej są objęte podatkiem PIT?

PIT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) stwierdził, że jeśli wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą poza Polską i ma rezydencję podatkową w Niemczech, to nie ciążą na nim obowiązki płatnika związane z wypłatą nagród na rzecz osób podlegających w Polsce obowiązkowi podatkowemu.

Nagrody o wartości nieprzekraczającej 2 000 zł

Wnioskodawca prowadzi działalność poza Polską, bez rezydencji podatkowej w Polsce, posiadając rezydencję podatkową w Niemczech. Jego działalność obejmuje sprzedaż usług promujących aktywny styl życia, oferowanych poprzez aplikację mobilną. Użytkownicy aplikacji otrzymują programy motywacyjne do aktywności fizycznej, mogąc korzystać z aplikacji za darmo lub odpłatnie, uzyskując dodatkowe funkcje. Wnioskodawca sprzedaje usługi przedsiębiorstwom (kontrahentom), które wskazują użytkowników korzystających z programów motywacyjnych. Użytkownicy zbierają punkty za zakup usług oraz za realizację celów programów motywacyjnych. Punkty można wymieniać na vouchery lub zniżki o wartości do 2000 zł. Nagrody są przeznaczone dla użytkowników nie prowadzących działalności gospodarczej.

REKLAMA

Wnioskodawca chciał dowiedzieć się, czy nagrody o wartości do 2000 zł są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych, a Wnioskodawca nie jest zobowiązany do dostarczania informacji zgodnie z art. 42a ustawy o PIT.

Czy na wnioskodawcy ciążą obowiązki płatnika?

REKLAMA

Zdaniem wnioskodawcy, na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nagrody o wartości nieprzekraczającej 2 000 zł, wydawane w ramach sprzedaży premiowej usług wnioskodawcy, są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Wnioskodawca stwierdził, że nagrody mogą być przyznawane nie tylko nabywcom, ale także innym osobom, które przyczyniły się do zawarcia umowy sprzedaży, ponieważ przepis mówi o zwolnieniu wartości nagród, a nie konkretnego nabywcy. Dodatkowo, wnioskodawca stwierdził, że nie będą na nim ciążyły obowiązki płatnika

"Jeżeli jednorazowa wartość wypłacanych świadczeń pieniężnych nie przekroczy kwoty 2 000 zł, nagrody te korzystają ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT, a na Wnioskodawcy nie ciążą żadne obowiązki płatnika" - wskazał wnioskodawca.

Brak rezydencji podatkowej w Polsce

REKLAMA

Dyrektor KIS uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe. Zauważył, że wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą poza Polską i ma rezydencję podatkową w Niemczech. Wobec tego organ stwierdził, że nie ciążą na wnioskodawcy obowiązki płatnika związane z wypłatą nagród na rzecz osób podlegających w Polsce obowiązkowi podatkowemu, ponieważ nie ma siedziby ani nie prowadzi działalności w Polsce. Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do sporządzenia i przesłania informacji zgodnie z art. 42a ustawy o PIT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Ustawa nie nakłada obowiązków płatnika na Spółkę, posiadającą siedzibę w Niemczech, która nie ma żadnych powiązań z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (nie prowadzi na terytorium RP działalności). Powiązania tego nie stanowi fakt, że Spółka zamierza organizować sprzedaż premiową i z tego tytułu będzie przyznawać nagrody użytkownikom aplikacji. Okoliczność ta wpływa wyłącznie na obowiązki podatkowe tych osób.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewidują w tym przypadku obowiązków płatnika, tj. obliczenia, pobrania i odprowadzenia podatku przez płatnika, ani obowiązków informacyjnych.

Reasumując, Państwo (podmiot zagraniczny) jako podmiot niemający w Polsce siedziby oraz miejsca prowadzenia działalności nie będzie zobowiązany do sporządzenia i przesłania informacji, o której mowa w art. 42a ustawy o PIT." - wskazał organ.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 3 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.431.2023.2.KKA

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wynajem domków letniskowych korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wynajem domków letniskowych może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej. Decyzja wynika z faktu, że płatności za usługi dokonywane są za pomocą terminala płatniczego przy użyciu karty płatniczej oraz płatności internetowych, co umożliwia jednoznaczne powiązanie transakcji z konkretnymi zamówieniami i klientami.

Czy usługi wystawiania spektakli teatralnych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi wystawiania spektakli teatralnych mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Kluczowe dla uzyskania tego zwolnienia są kryteria indywidualnej twórczości artystycznej oraz wynagrodzenie w formie honorarium.

Czy zakup zegarka mechanicznego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup przez radcę prawnego zegarka mechanicznego, może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Podkreślono, że zegarek był używany wyłącznie w dni robocze do celów zawodowych i był niezbędny do precyzyjnego odmierzania czasu pracy.

Czy zakup opatrunków hydrożelowych można odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione na zakup opatrunków hydrożelowych nie mogą być uznane za wydatki rehabilitacyjne w rozumieniu art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że nie można odliczyć tych wydatków od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

REKLAMA

Czy miasto może odliczyć VAT od inwestycji w system wypożyczalni rowerów publicznych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) po ponownym rozpatrzeniu sprawy ostatecznie potwierdziła, że miasto realizujące projekt wypożyczalni rowerów publicznych ma prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego VAT. Decyzja ta została podjęta po uwzględnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że działalność związana z wynajmem rowerów, mimo że częściowo bezpłatna, jest działalnością gospodarczą.

Czy w działalności nierejestrowanej można dokonywać amortyzacji środków trwałych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że w działalności nierejestrowanej nie można dokonywać amortyzacji środków trwałych. Interpretacja wskazuje, że możliwość ta jest zarezerwowana dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych i ewidencji środków trwałych, oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

REKLAMA

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Czy zakup krzesła dla pracownika pracującego zdalnie stanowi przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup krzesła dla pracownika świadczącego pracę zdalną, nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji pracodawca, jako płatnik, nie jest zobowiązany do obliczenia i pobierania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy.

REKLAMA