Czy odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji oraz odsetki za opóźnienie podlegają opodatkowaniu PIT?

konkurencja, zakaz konkurencji / Shutterstock

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji podlega zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu od osób fizycznych w wysokości 70%, natomiast odsetki za opóźnienie w wypłacie odszkodowania stanowią przychód z "innych źródeł".

Odszkodowanie i odsetki a PIT 

Wnioskodawcą jest spółka, której 100% udziałów należy do gminy. Wnioskodawca zawarł umowę z byłym członkiem zarządu, która przewidywała, że przez okres sześciu miesięcy po ustaniu funkcji prezesa zarządu, będzie zobowiązany do powstrzymania się od prowadzenia działalności konkurencyjnej przez okres 6 miesięcy wobec spółki. Umowa określiła, że za każdy miesiąc przestrzegania zakazu konkurencji, byłemu członkowi zarządu przysługiwać będzie odszkodowanie w wysokości 100% jego miesięcznego wynagrodzenia z okresu pełnienia funkcji prezesa. Prezes zarządu zrezygnował z pełnienia swojej funkcji, a umowa o świadczenie usług zarządzania została rozwiązana. Jednakże, odszkodowanie za zakaz konkurencji nie zostało wypłacone. Aktualnie toczy się postępowanie sądowe w tej sprawie, w którym sąd okręgowy wydał wyrok nakazujący wypłatę byłemu członkowi zarządu kwotę odszkodowania za zakaz konkurencji wraz z ustawowymi odsetkami. 

Spółka skierowała pytanie do KIS czy otrzymane odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji przez byłego członka zarządu, w przypadku rozstrzygnięcia na jego korzyść przez sąd, podlega opodatkowaniu oraz czy zasądzone odsetki za opóźnienie w zapłacie zobowiązania również stanowią podstawę opodatkowania PIT. Spółka uważa, że otrzymane odszkodowanie oraz odsetki za opóźnienie powinny podlegać opodatkowaniu. 

KIS: otrzymane odszkodowanie i odsetki opodatkowane PIT

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez spółkę było prawidłowe. W opinii organu podatkowego, odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych, natomiast odsetki za opóźnienie w wypłacie odszkodowania stanowią przychód z "innych źródeł " i podlegają opodatkowaniu na ogólnych zasadach. KIS wskazała, że zgodnie z przepisem art. 30 ust. 1 pkt 15 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odszkodowania przyznane na podstawie przepisów o zakazie konkurencji podlegają opodatkowaniu, jeśli zobowiązaną do zapłaty odszkodowania jest spółka, w której Skarb Państwa, jednostka samorządu terytorialnego, związek jednostek samorządu terytorialnego, państwowa osoba prawna lub komunalna osoba prawna dysponują bezpośrednio lub pośrednio większością głosów na zgromadzeniu wspólników albo na walnym zgromadzeniu, w tym także na podstawie porozumień z innymi osobami. Organ podatkowy podkreślił, że otrzymane odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 70%.

Organ podatkowy wyjaśnił, że odsetki za opóźnienie w wypłacie odszkodowania mają charakter uboczny względem świadczenia głównego. Zgodnie z przepisami prawa podatkowego, takie odsetki stanowią przychód z "innych źródeł " o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. KIS zaznaczyła, że odsetki  powinny być opodatkowane na ogólnych zasadach podatkowych.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 28 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.665.2023.3.JK2

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...