Czy wydatki związane z wynajmem mieszkania mogą być kosztem uzyskania przychodu w działalności gospodarczej?

mieszkanie / Shutterstock

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z wynajmem mieszkania przez osobę prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą w dziedzinie transportu lotniczego i kształcenia pilotażu mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu.

Wynajem mieszkania a koszt uzyskania przychodu

Podatnik, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie usług transportu lotniczego oraz kształcenia pilotażu podpisał umowę o współpracy z firmą, która polega na prowadzeniu usługi transportu lotniczego - kierowania statkami powietrznymi. Zleceniodawca ustalił dla podatnika bazę operacyjną w konkretnym porcie lotniczym. Zgodnie z instrukcją operacyjną, pilot statku powietrznego powinien przebywać w odległości umożliwiającej dojazd do bazy operacyjnej w czasie poniżej 90 minut. 

Z uwagi na odległość pomiędzy miejscem zamieszkania i siedzibą działalności gospodarczej a bazą operacyjną, podatnik wynajął mieszkanie w celu zapewnienia należytego wykonywania zlecenia.

Podatnik chciał się dowiedzieć, czy wydatki z tytułu najmu mieszkania będą stanowiły koszt uzyskania przychodu w rozumieniu przepisu art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stanowisko organu podatkowego

W odpowiedzi na zapytanie podatnika, organ podatkowy wyjaśnił, że zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wydatek może zostać uznany za koszt uzyskania przychodu, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki: jest poniesiony w celu osiągnięcia przychodu oraz zachowania tego źródła przychodu, nie został wymieniony w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jest udokumentowany, jest ponoszony w sposób celowy, racjonalny i gospodarczo uzasadniony, jest bezpośrednio związany z prowadzoną działalnością gospodarczą, nie jest wydatkiem na cele osobiste. W przypadku przedstawionego stanu faktycznego, KIS stwierdziła, że wydatki związane z wynajęciem mieszkania spełniają te warunki i mogą stanowić koszty uzyskania przychodu.

Podsumowanie

Podsumowując, podatnik może zaliczyć wskazany wydatek do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, co wpłynie na obniżenie jego podatku dochodowego.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 21 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDWP.4011.105.2023.1.ŁZ

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...