Czy sprzedaż samochodu otrzymanego w spadku podlega opodatkowaniu PIT?

Spadek skutki podatkowe sprzedaży odziedziczonego samochodu / Shutterstock

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż udziału w samochodzie nabytego w drodze spadku po ojcu, stanowi źródło przychodu podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż odpłatne zbycie nastąpiło przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie w drodze spadku.

Skutki podatkowe zbycia dziedziczonego udziału w samochodzie a PIT

Podatnik jest spadkobiercą po swoim zmarłym ojcu. W zapytaniu skierowanym do organu podatkowego przedstawił stan faktyczny, zgodnie z którym jego rodzice byli małżeństwem o ustroju wspólności majątkowej i posiadali samochód, który został nabyty w 2016 roku. Ojciec podatnika zmarł w listopadzie 2022 roku. Zgodnie z aktem poświadczenia dziedziczenia ze stycznia 2023 roku, podatnik nabył spadek wraz ze swoją matką, a żoną ojca. Do urzędu skarbowego podatnik zgłosił nabycie spadku, w tym 1/4 udziału w ww. samochodzie, o wartości 9.000 zł. Wraz z matką sprzedał ww. samochód w marcu 2023 roku, a więc przed upływem 6 miesięcy od odziedziczenia przez niego udziału w aucie. Cena sprzedaży, zgodnie z umową sprzedaży, wyniosła 31 500 zł. Zatem wartość 1/4 udziału w tej kwocie to 7 875 zł, czyli mniej niż jego wartość w momencie dziedziczenia. 

Podatnik był przekonany, że nie jest zobowiązany do zapłaty podatku, ponieważ wartość sprzedaży była niższa niż wartość samochodu w dniu dziedziczenia. Ponadto, w jego ocenie nie uzyskał on żadnego dochodu, jedynie spieniężył udział w samochodzie nabytym w spadku, nie uzyskując nawet jego równowartości.

Z uwagi na powyższe zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy w związku ze sprzedażą auta przed upływem 6 miesięcy będzie ciążył na nim obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Sprzedaż udziału w samochodzie nabytego w drodze spadku podlega PIT

Dyrektor KIS stwierdził, że sprzedaż przez wnioskodawcę udziału w samochodzie, nabytego w drodze spadku, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o PIT. W uzasadnieniu swojej interpretacji organ podatkowy wyjaśnił, że zgodnie z przepisami, sprzedaż samochodu, który został odziedziczony, przed upływem sześciu miesięcy od daty dziedziczenia, jest uważana za źródło przychodu. Taki przychód podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto, organ podatkowy wskazał, że wartość samochodu w dniu odziedziczenia nie ma wpływu na obliczenie podstawy opodatkowania. Do obliczenia podstawy opodatkowania używa się wartości sprzedaży, która została określona w umowie sprzedaży. Dodatkowo wartość ta jest pomniejszana o koszty związane z transakcją sprzedaży. Organ podkreślił również, że przepisy nie przewidują wyjątków od tej reguły dla przypadków, w których cena sprzedaży jest niższa od wartości samochodu w dniu odziedziczenia. Z tego powodu, stanowisko wnioskodawcy zostało uznane za nieprawidłowe.

Podsumowanie

W rezultacie sprzedaż samochodu odziedziczonego przed upływem sześciu miesięcy od daty odziedziczenia podlega opodatkowaniu, niezależnie od tego, czy cena sprzedaży jest niższa, czy wyższa od wartości samochodu w dniu odziedziczenia. Wnioskodawca, który sprzedał samochód po niższej cenie, jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od tej transakcji.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 21 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.765.2023.1.MZ

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...