Czy otrzymanie płatności za usługi przez platformę PayU zwalnia trenera personalnego od obowiązku posiadania kasy fiskalnej?

Online,Tax,Payment.,Filling,Tax,Form.,Business,Concept.,People,Vector / Shutterstock

Dyrektor KIS potwierdził, że otrzymanie przelewu z opisem, której usługi dotyczy, na konto bankowe z wykorzystaniem pośredniczącego systemu płatności PayU spełnia warunek płatności za pośrednictwem banku. Tym samym Wnioskodawca jest zwolniony z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży usług na kasie rejestrującej.

Zajęcia fitness on-line, a ewidencjonowanie wykonywanej usługi

Wnioskodawca, będący trenerem personalnym, prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą, świadczy stacjonarne usługi trenerskie osobom fizycznym. W kwietniu 2023 roku rozszerzył swoje usługi o płatne zajęcia fitness online, które prowadzi za pośrednictwem zewnętrznej platformy umożliwiającej webinaria. Płatności za te zajęcia są dokonywane przez system płatności online PayU, a środki są następnie przekazywane na firmowe konto bankowe Wnioskodawcy. Wnioskodawca posiada ewidencję i dowody dokumentujące zapłatę za usługi. Wynika z nich kto i za jakie czynności zapłacił.

W tym stanie sprawy Wnioskodawca zapytał: Czy w celu ewidencjonowania wykonywanej usługi (tj. zajęć fitness on-line) Wnioskodawca jest zobligowany do posiadania kasy fiskalnej?

Stanowisko

Według Dyrektora KIS, otrzymanie przelewu z opisem danej usługi na konto bankowe za pośrednictwem systemu płatności PayU spełnia warunek płatności za pośrednictwem banku, co zwalnia Wnioskodawcę z obowiązku posiadania kasy fiskalnej. 

Wnioskodawca powołuje się na rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2021 r., które zwalnia od tego obowiązku świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, jeżeli zapłata za usługę jest dokonywana za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej.

"Mając na uwadze powyższy opis sprawy oraz przytoczone przepisy wskazać należy, że zostały spełnione łącznie wszystkie warunki umożliwiające zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej sprzedaży usług opisanych we wniosku, świadczonych przez Pana na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych, na podstawie § 2 ust. 1 rozporządzenia w zw. z poz. 37 załącznika do niego.

Jak Pan wskazał, otrzymuje Pan w całości zapłatę za wykonywaną usługę na rachunek bankowy, a z posiadanych ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika kto i za jakie czynności zapłacił. Podał Pan również, że – Wpłata z systemu PayU jest opisana, widnieje na niej nazwa usługi – „Zajęcia on-line”. W danych wpłaty nie są wyszczególnione natomiast konkretne osoby fizyczne, od których pochodzi płatność. Jednak jest Pan w stanie wskazać te osoby ręcznie. Ponadto, co istotne usługi, które Pan świadczy – zgodnie z Pana wskazaniem – nie zostały wymienione w § 4 rozporządzenia.

Przy tak przedstawionym opisie sprawy, stwierdzić należy, że będzie Pan mógł na podstawie § 2 ust. 1 rozporządzenia w zw. z poz. 37 załącznika do niego, stosować zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania opisanych we wniosku usług, za które otrzyma zapłatę w całości na rachunek bankowy, a z prowadzonej ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie będzie wynikać, jakiej konkretnie czynności dotyczyła." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Z udzielonej interpretacji organu podatkowego wynika, że Wnioskodawca nie jest zobligowany do posiadania kasy fiskalnej w celu ewidencjonowania świadczonych usług (zajęć fitness online). Organ podatkowy przyjął stanowisko, że otrzymanie zapłaty za usługę na rachunek bankowy za pośrednictwem systemu płatności PayU spełnia warunek płatności za pośrednictwem banku, co zwalnia Wnioskodawcę z tego obowiązku. 

Wnioskodawca powinien jednak zachować ewidencję i dowody dokumentujące zapłatę za usługi, aby jednoznacznie ustalić, jakiej konkretnie czynności dotyczyła dana płatność.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 14 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.386.2023.1.DK

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...