Czy można otrzymać wypłatę niewykorzystanej ulgi za wyszkolenie uczniów?

Pytanie

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji jednoznacznie stwierdziła, że nie istnieje podstawa prawna do wypłacenia w formie pieniężnej kwoty odpowiadającej niewykorzystanej przez podatnika części ulgi z tytułu wyszkolenia uczniów.

Ulga na wyszkolenie uczniów a skutki podatkowe

W trakcie prowadzenia działalności gospodarczej wnioskodawca wykształcił kilku młodocianych. W tym czasie nie obowiązywał przepis jednorazowej spłaty za wyszkolenie ucznia, mógł on jedynie ubiegać się o ulgę w ramach obniżenia podatku dochodowego lub od dochodu z emerytury, lub renty. Po przejściu na emeryturę wnioskodawca nie miał już obowiązku składania rozliczenia podatkowego, a zatem rozliczenie ulgi zostało automatycznie wstrzymane. Urząd skarbowy poinformował wnioskodawcę, iż obecnie z tytułu ulgi uczniowskiej pozostała do wykorzystania część ulgi. Wnioskodawca wyjaśnił, że bezpośrednio przed zakończeniem prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowywał swoje dochody/przychody w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W ocenie wnioskodawcy, według obecnych przepisów podatkowych w sprawie praktycznej nauki zawodu, nauczyciele zawodu otrzymują refundację za wyuczenie oraz poniesione koszty w formie jednorazowej gratyfikacji za każdego ucznia. Jednak on nie otrzymał takiej gratyfikacji, a ulga, która mu przysługuje, nie została wykorzystana.

Zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy istnieje możliwość, aby pozostała kwota ulgi została mu wypłacona w postaci jednorazowej spłaty.

Niewykorzystana ulga nie może być wypłacona jako jednorazowa spłata

Dyrektor KIS jednoznacznie stwierdził, że niewykorzystana ulga za wyszkolenie uczniów nie może zostać wypłacona wnioskodawcy w formie jednorazowej spłaty. Organ podkreślił, że z przepisów podatkowych wynika jednoznacznie, że ulga uczniowska, o której mowa w art. 53 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, mogła być wykorzystywana jedynie w określonych formach opodatkowania działalności gospodarczej. Mógł to być ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub karta podatkowa, a także odliczenie od podatku dochodowego.

Z uwagi na to, że wnioskodawca zakończył prowadzenie działalności gospodarczej i przeszedł na emeryturę, nie ma już możliwości wykorzystania ulgi uczniowskiej w formie obniżenia podatku związanego z działalnością gospodarczą. Organ podatkowy podkreślił, że niewykorzystana ulga uczniowska nie kwalifikuje się jako nadpłata podatku zgodnie z definicją zawartą w art. 72 § 1 Ordynacji podatkowej. Nadpłata podatku odnosi się do nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego podatku, a nie do ulg podatkowych, które są odmienną kategorią.

Z uwagi na powyższe nie istnieje podstawa prawna do wypłacenia w formie pieniężnej kwoty odpowiadającej niewykorzystanej przez podatnika części ulgi z tytułu wyszkolenia uczniów.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 20 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.824.2022.2.AA

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...