Czy refundacja za sprzęt do pracy zdalnej jest zwolniona od opodatkowania?

praca zdalna, home office / praca zdalna, home office / shutterstock

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wypłata ekwiwalentu pieniężnego pracownikowi za zakup sprzętu do pracy zdalnej jest uznawana za przychód ze stosunku pracy, ale może być zwolniona z opodatkowania, o ile spełnione zostaną określone warunki, w tym równoważność wypłaconego ekwiwalentu i wydatków pracownika na zakup sprzętu.

Refundacja za sprzęt a zwolnienie z opodatkowania 

Wnioskodawca, zatrudniony na podstawie umowy o pracę, skorzystał z oferty pracodawcy umożliwiającej zakup sprzętu do pracy zdalnej (biurko i fotel obrotowy) za kwotę około 2000 zł. Po zakupie, sprzęt stał się jego własnością. Pracodawca zwrócił mu koszty, jednak nie w pełnej wysokości. Mianowicie, od kwoty zwrotu potrącono składki analogiczne do tych od wynagrodzenia. Wnioskodawca nie zgadzał się z pracodawcą i uważał, że powinien otrzymać identyczny zwrot, który wydał na zakup sprzętu. Podatnik skierował pytanie do KIS czy zwrot kosztów zakupu sprzętu do pracy zdalnej przez pracodawcę jest przychodem wnioskodawcy zwolnionym od opodatkowania. Wnioskodawca uważał, że zwrot kosztów zakupu sprzętu, którego dokonał pracodawca, stanowi przychód zwolniony od opodatkowania.

KIS: ekwiwalent za sprzęt do pracy zdalnej wolny od podatku

Według oceny KIS, zaprezentowane stanowisko przez wnioskodawcę było prawidłowe. Organ podatkowy uznał, że wypłata ekwiwalentu pieniężnego pracownikowi w związku z zakupem sprzętu do pracy zdalnej stanowi przychód ze stosunku pracy, który jest zwolniony z opodatkowania. KIS powołała się na zasadę powszechności opodatkowania, która jest zawarta w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Według tej zasady, wszystkie dochody podlegają opodatkowaniu, chyba że są one wyłączone na mocy przepisów prawa. Stosownie do ustawy, przychodami są wszelkie pieniądze i wartości pieniężne otrzymane lub udostępnione podatnikowi w roku kalendarzowym, jak również wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Wartość tych świadczeń określana jest na podstawie cen rynkowych lub w przypadku świadczeń częściowo odpłatnych, jako różnica między wartością świadczenia, a odpłatnością ponoszoną przez podatnika.

KIS uznała, że w przypadku wnioskodawcy, pieniądze otrzymane na zakup sprzętu do pracy zdalnej (biurko i fotel obrotowy) są przychodem ze stosunku pracy, gdyż środki te zostały mu wypłacone w związku z wykonywaną pracą. Jednak, na mocy art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ekwiwalenty pieniężne wypłacone za narzędzia, materiały, czy sprzęt, które należą do pracownika i są przez niego używane do wykonywania pracy, są wolne od podatku. Zwolnienie to obowiązuje pod warunkiem, że wypłacone ekwiwalenty są równowartością wydatków poniesionych przez pracownika na zakup narzędzi, materiałów czy sprzętu i rzeczy te są jego własnością oraz są wykorzystywane do wykonywania pracy.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 19 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.583.2022.2.MM

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...