Czy spółka, która wykonuje prace rolnicze, może nabywać miał węglowy bez opodatkowania akcyzą?

CIT podatek / ShutterStock

Dyrektor KIS stwierdził, że wnioskodawca, który prowadził działalność w ramach spółki, nie był uprawniony do zakupu miału węglowego o kodzie CN 2702 w ramach zwolnienia z akcyzy, o którym mowa w art. 31a ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku akcyzowym. Tym samym winien on dokonać zakupu wyrobu węglowego z zawartym w cenie podatkiem akcyzowym.

Suszenie płodów rolnych i odsprzedaż 

Pewna spółka działa głównie w sektorach związanych z usługami wspomagającymi produkcję roślinną oraz działalnością usługową po zbiorach. Jest zwolniona z opłaty akcyzowej zgodnie z wpisem w platformie PUESC. 

Główną działalnością spółki jest suszenie kupowanych od rolników płodów rolnych (nasion kukurydzy, zbóż), które następnie są sprzedawane innym podmiotom. Te płody rolne mogą być dalej przetwarzane lub sprzedawane. Spółka zakupiła miał węglowy (kod CN 2702) do procesu suszenia. W związku z tym, chciała dowiedzieć się, czy nabycie przez nią miału węglowego (kod CN 2702), przeznaczonego do suszenia płodów rolnych, podlega zwolnieniu z akcyzy zgodnie z art. 31a ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku akcyzowym.

Zdaniem spółki, jej działalność kwalifikuje się jako prace rolnicze, które zgodnie z art. 31a ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku akcyzowym, są zwolnione z opłaty akcyzowej. Spółka jest przekonana, że jej działalność wchodzi w zakres tej definicji. Wnioskodawca dodatkowo podkreślił, że spełnili wszystkie formalności przy zakupie miału węglowego, w tym złożenie stosownych oświadczeń i zachowanie wymaganej dokumentacji. Na tej podstawie spółka jest przekonana, że nabycie miału węglowego do opisanych prac rolniczych powinno być zwolnione z akcyzy.

Zakup wyrobu węglowego z zawartym podatkiem akcyzowym

Organ podatkowy uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe. Dyrektor KIS uznał, że wnioskodawca nie spełnia warunków do zwolnienia z akcyzy zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym.

Organ odwołał się do art. 31a ust. 1 pkt 6 ustawy, który zwalnia od akcyzy czynności podlegające opodatkowaniu, których przedmiotem są wyroby węglowe przeznaczone do celów opałowych w pracach rolniczych, ogrodniczych, w hodowli ryb oraz w leśnictwie. Fiskus wyjaśnił, że zwolnienie to ma charakter przedmiotowy i odnosi się jedynie do określonych działań z zakresu uprawy i hodowli roślin oraz chowu i hodowli zwierząt gospodarskich, uprawy i hodowli warzyw, uprawy i uszlachetniania drzew i krzewów oraz uprawy roślin ozdobnych, planowej opieki nad wzrostem i rozwojem ryb ze szczególną dbałością o osobniki przeznaczone do rozmnażania oraz nauki związanej z gospodarką leśną.

Na tej podstawie organ podatkowy stwierdził, że działalność wnioskodawcy, polegająca na suszeniu płodów rolnych (nasion kukurydzy i innych zbóż) i ich sprzedaży rolnikom oraz innym podmiotom, nie mieści się w zakresie prac zwolnionych od akcyzy, co oznacza, że Wnioskodawca nie jest uprawniony do zakupu miału węglowego w ramach zwolnienia z podatku akcyzowego.

"Mając powyższe na uwadze, skoro Wnioskodawca będzie dokonywać suszenia płodów rolnych skupowanych od rolników (nasion kukurydzy i innych zbóż), które będą następnie sprzedawane przez Spółkę rolnikom i innym podmiotom, to będzie wykonywać inną działalność niż uprzywilejowana zwolnieniem od podatku (działalność ta nie mieści się w zdefiniowanym powyżej zakresie prac rolniczych czy też ogrodniczych, w hodowli ryb oraz w leśnictwie).

Reasumując, Wnioskodawca nie był uprawniony do zakupu miału węglowego o kodzie CN 2702 w ramach zwolnienia z akcyzy, o którym mowa w art. 31a ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku akcyzowym. Tym samym winien on dokonać zakupu wyrobu węglowego z zawartym w cenie podatkiem akcyzowym." - wskazał organ. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 18 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.205.2022.2.WR

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...