Czy usługi świadczone przez pracownię plastyczną są objęte zwolnieniem VAT?

VAT / ShutterStock

Dyrektor KIS potwierdził, że usługi, świadczone przez Wnioskodawcę, jako osobę prowadzącą placówkę artystyczną, będą korzystać ze zwolnienia przedmiotowego z art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. 

Pozaszkolne zajęcia plastyczne

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie edukacji artystycznej i pozaszkolnych form edukacji. Aktualnie jest zatrudniony jako nauczyciel plastyki w szkole podstawowej, ale rozważa rezygnację z tej pracy. W ramach swojej działalności gospodarczej prowadzi pracownię plastyczną dla dzieci, gdzie odbywają się pozaszkolne zajęcia plastyczne. Pracownia zapewnia uczestnikom opiekę i materiały plastyczne, a program zajęć jest dostosowany do wieku i indywidualnych potrzeb dzieci. Wnioskodawca chce uzyskać dla pracowni status placówki artystycznej, ogniska artystycznego, objętej systemem oświaty.

W związku z tym, Wnioskodawca zadał pytanie: Czy wyżej opisane usługi, świadczone przez Wnioskodawcę jako osobę prowadzącą placówkę artystyczną wymienioną w art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (tekst jednolity: Dz. U. z 2021 r. poz. 1082), będą korzystać ze zwolnienia przedmiotowego z art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity: Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.)?

Usługi świadczone przez placówkę będą korzystać ze zwolnienia od VAT

Zdaniem Dyrektora KIS, usługi świadczone przez pracownię plastyczną będą korzystać ze zwolnienia przedmiotowego z podatku od towarów i usług (VAT). Zgodnie z art. 41 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania. Usługi świadczone przez pracownię plastyczną, jako jednostkę objętą systemem oświaty, będą korzystać ze zwolnienia przedmiotowego z VAT.

"Reasumując, w sytuacji, gdy uzyska Pani status jednostki objętej systemem oświaty w rozumieniu przepisów ustawy Prawo oświatowe – placówki artystycznej wymienionej w art. 2 pkt 5 ustawy Prawo oświatowe – opisane usługi świadczone przez tą placówkę będą korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy." - wskazał organ.

Podsumowanie

Z udzielonej interpretacji wynika, że usługi świadczone przez pracownię plastyczną będą objęte zwolnieniem przedmiotowym z podatku VAT. Oznacza to, że Wnioskodawca nie będzie musiał naliczać i odprowadzać VAT od tych usług. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 16 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.714.2022.1.SR

Podatki
Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?
20 maja 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

pokaż więcej
Proszę czekać...