Czy tokeny uzyskane poprzez staking kryptowalut podlegają opodatkowaniu w Polsce?

laptop / Shutterstock

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że planowane działania wnioskodawcy związane z praktyką stakingu nie spełniają przesłanek darowizny, ponieważ nie stanowią aktu bezinteresownego przekazania majątku.

Tokeny uzyskane przez staking, a opodatkowanie 

Wnioskodawca jest rezydentem podatkowym w Polsce, podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych od wszystkich swoich dochodów, niezależnie od źródła ich pochodzenia. Wnioskodawca rozważa przeprowadzanie transakcji związanych z kryptowalutami, w szczególności praktykę znana jako "staking" dotyczącą kryptowalut. Transakcje polegają na tym, że wnioskodawca deleguje swoje kryptowaluty na wybranego walidatora, w celu zwiększenia ilości otrzymywanych przez niego tokenów oraz otrzymania części z nich. W wyniku tych działań, pozostawione przez wnioskodawcę kryptowaluty nie będą dostępne do użytku przez określony czas, choć formalnie pozostaną w jego posiadaniu. W przypadku, gdy walidator uzyskuje nowe tokeny, wnioskodawca otrzymuje część z nich.

Wnioskodawca skierował pytanie do KIS uzyskanie tokenów w wyniku opisanej praktyki stakingu będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? Wnioskodawca jest zdania, że uzyskanie tokenów nie będzie nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

KIS: praktyka stakingu nie podlega opodatkowaniu 

Według KIS, przedstawione stanowisko przez wnioskodawcę jest prawidłowe. W opinii organu podatkowego wnioskodawca nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. KIS wskazała, że podatek od spadków i darowizn obejmuje nabycie własności rzeczy i praw majątkowych wykonywanych na terytorium Polski, ale tylko z tytułów wymienionych w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Jest to katalog zamknięty, a więc tylko sytuacje opisane w ustawie podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. 

Organ podatkowy zauważył, że ustawa o podatku od spadków i darowizn nie zawiera definicji pojęcia "darowizna", dlatego odwołuje się do odpowiednich przepisów kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 888 § 1 kodeksu cywilnego, darowizna to umowa, w której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Istotą darowizny jest przekazanie majątku bezinteresownie, z myślą o wzbogaceniu obdarowanego. Organ podatkowy doszedł do wniosku, że planowane działania wnioskodawcy związane z praktyką stakingu nie spełniają przesłanek darowizny. Działania te nie stanowią aktu szczodrobliwości ani nie są dokonywane bezinteresownie. Praktyka stakingu jest formą inwestowania kryptowalut, a uzyskanie nowych tokenów jest związane z osiągnięciem korzyści ekonomicznych.

KIS stwierdziła,  że w praktyce stakingu nie istnieje umowa między darczyńcą a obdarowanym, co jest charakterystyczne dla darowizn. Tokeny są generowane przez zautomatyzowany system, natomiast nie pochodzą od konkretnej osoby.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 22 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.127.2022.2.PB

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...