Czy można odliczyć VAT od zakupu i utrzymania koni w ramach działalności gospodarczej?

morskie oko konie / Shutterstock

Dyrektor KIS potwierdził, że Spółka ma prawo do odliczenia podatku VAT wykazanego na fakturach kosztowych, poniesionych na zakup i utrzymanie koni, jeśli planowany zakup konia oraz towary i usługi związane z jego utrzymaniem opisane we wniosku będą wykorzystywane wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. 

Zakup i utrzymanie konia

Spółka planuje rozszerzyć swoją działalność o chów i hodowlę koni oraz nabyć konia, który będzie służył jako reproduktor. Kupiony koń będzie brał udział w wyścigach konnych i treningach, a Spółka będzie miała prawo do własności jego potomstwa, które będzie przeznaczone na sprzedaż. 

Wydatki związane z nabyciem i utrzymaniem konia będą udokumentowane fakturami VAT. Spółka planuje także świadczenie usług reklamowych przez umieszczanie oznaczeń (logo) podmiotów powiązanych na plastronach noszonych przez konia lub dżokeja na zawodach. Wydatki na utrzymanie konia będą ponoszone wyłącznie po formalnej zmianie umowy spółki i rozszerzeniu jej przedmiotu działalności. 

Spółka wykonuje czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług oraz czynności zwolnione od tego podatku. Planowany zakup konia i związane z nim towary i usługi będą wykorzystywane wyłącznie do czynności opodatkowanych VAT. Zakupiony koń będzie wykorzystywany tylko do działalności gospodarczej Spółki. Uczestnikiem zawodów konnych na zakupionym koniu będzie osoba zatrudniona wyłącznie do tego celu, niebędąca powiązana ze Spółką. Kon na zawodach będzie reprezentował tylko Spółkę, a na plastronach będą umieszczane nazwy Spółki lub logo produktów sprzedawanych przez Spółkę, jak również nazwy/logo innych niepowiązanych podmiotów reklamujących się.

W związku z tym, zostało zadane pytanie: Czy Spółka ma prawo do odliczenia podatku VAT wykazanego na fakturach kosztowych dotyczących Wydatków wskazanych w stanie faktycznym poniesionych na zakup i utrzymanie konia?

Wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku VAT

W odpowiedzi na pytanie zadane przez Wnioskodawcę, Dyrektor KIS stwierdził, że Wnioskodawca, będący czynnym podatnikiem VAT, ma prawo do odliczenia podatku VAT wykazanego na fakturach kosztowych dotyczących wydatków na zakup i utrzymanie konia. 

"Mając zatem na uwadze powołane przepisy oraz opis sprawy należy stwierdzić, że w rozpatrywanej sprawie warunki, o których mowa w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, zostaną spełnione, ponieważ – jak wynika z opisu sprawy – są Państwo zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT, a planowany zakup konia oraz towary i usługi związane z jego utrzymaniem opisane we wniosku będą wykorzystywane wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

W konsekwencji będzie przysługiwać Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego w pełnej wysokości od wydatków związanych z nabyciem konia, jak również od zakupów dotyczących utrzymania konia. Podkreślenia wymaga jednak, że mogą Państwo zrealizować prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych wymienionych w art. 88 ustawy o VAT." - wskazał organ.

Podsumowanie

Wnioskodawca, prowadzący działalność gospodarczą związaną z chowem i hodowlą koni, ma prawo do odliczenia podatku VAT wykazanego na fakturach kosztowych dotyczących zakupu i utrzymania konia. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 16 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.771.2022.4.WN

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...