Czy wręczane pracownikom plecaki z logo firmy powinny być uwzględnione w opodatkowanym przychodzie?

plecak, torba / Shutterstock

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że plecaki z logo firmy przekazywane pracownikom przez spółkę nie stanowią przychodu podlegającego opodatkowaniu.

Wręczenie plecaków a nieodpłatne świadczenie 

Wnioskodawcą jest spółka, która przyjmuje nowo zatrudnione osoby, którym w ramach powitania wręczane są plecaki z naszytym logo firmy. Plecaki, o wartości 80-90 złotych każdy, są wręczane wszystkim nowo zatrudnionym bez względu na zajmowane stanowisko. Plecaki mają służyć budowaniu pozytywnych relacji i wizerunku firmy, nie stanowiąc dodatkowej formy wynagrodzenia. Nie ma żadnych zapisów umownych dotyczących plecaków, a ich wręczenie nie jest uzależnione od żadnych warunków umownych. Wnioskodawca skierował pytanie do organu podatkowego czy musi doliczać wartość otrzymanych przez pracowników plecaków do ich opodatkowanego przychodu jako nieodpłatne świadczenie. Spółka zaznacza, że obecnie wartość plecaka jest doliczana do przychodu pracownika, od którego są naliczane składki ZUS i zaliczka na podatek dochodowy. Wnioskodawca wątpi w słuszność obecnej praktyki. 

KIS: plecaki z logo firmy nie podlegają opodatkowaniu

Według oceny KIS, zaprezentowane stanowisko przez spółkę było nieprawidłowe. Organ odwołał się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego, w którym wskazał kryteria do rozpatrywania tego, co stanowi przychód pracownika w kontekście nieodpłatnych świadczeń. Niezbędne kryteria to zgoda pracownika na przyjęcie świadczenia, korzyść pracownika (a nie pracodawcy) oraz korzyść materialna, która jest wymierna i przypisana indywidualnemu pracownikowi. Organ podatkowy stwierdził, że przekazywanie plecaków z logo firmy pracownikom nie spełnia kryteriów przysporzenia majątkowego w wymiarze finansowym, ponieważ nie można założyć, że pracownicy samodzielnie zakupiliby plecaki. Plecaki z logo firmy mają za zadanie budować pozytywny wizerunek firmy i relacje z pracownikami, natomiast nie przynoszą bezpośredniej korzyści materialnej pracownikom.

Resumując, organ podatkowy uznał, że plecaki przekazywane przez spółkę pracownikom nie są formą przysporzenia majątkowego oraz nie powinny być traktowane jako przychód podlegający opodatkowaniu w kontekście ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z tego względu, spółka nie ma obowiązku doliczać wartości plecaków do przychodów pracowników, obliczać i pobierać zaliczki na podatek dochodowy z tego tytułu. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 10 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.714.2022.2.RR

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...