Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę szyb i montaż markiz przeciwsłonecznych?

Ulga termomodernizacyjna / shutterstock

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że wydatki poniesione na wymianę szyb i montaż markiz przeciwsłonecznych nie kwalifikują się do ulgi termomodernizacyjnej.

Ulga termomodernizacyjna - wymiana szyb i montaż markizy przeciwsłonecznej

W 2004 r. wnioskodawczyni wraz z mężem wybudowali dom jednorodzinny parterowy z zagospodarowanym poddaszem. Na poddaszu zamontowali okna dachowe – jednokomorowe. Z czasem oraz pod wpływem wysokich temperatur latem, doszło do wycieku masy bitumicznej i rozszczelnienia szyb. W efekcie zimą w pokojach jest bardzo zimno, a latem bardzo gorąco. Aby zminimalizować straty ciepła i koszty dogrzewania zimą oraz koszty chłodzenia latem, a także przygotować się na problemy z ogrzaniem domu podczas zbliżającego się sezonu grzewczego, małżeństwo planuje przeprowadzić termomodernizację elementów stolarki okiennej, to znaczy wymienić stare szyby na trzyszybowe, dwukomorowe oraz zamontować do istniejącej stolarki okiennej markizy solarne. W ocenie zainteresowanej wymiana szyb na energooszczędne dwukomorowe oraz montaż markiz, powinny być uznane za działania termomodernizacyjne.

W związku z tym wnioskodawczyni zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy istnieje możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej dla modernizacji elementów stolarki okiennej, tj. wymiany szyb oraz montażu markiz przeciwsłonecznych zakupionych w 2021 r.

Wymiana szyb i montaż markiz nie podlega uldze termomodernizacyjnej

Dyrektor KIS jednoznacznie wskazał, że wydatki na wymianę szyb i montaż markiz przeciwsłonecznych nie podlegają uldze termomodernizacyjnej. 

Organ podatkowy odniósł się do przepisów, które określają, jakie wydatki kwalifikują się do ulgi termomodernizacyjnej. Rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych zawiera listę materiałów, urządzeń i usług związanych z termomodernizacją. Organ zauważył, że markizy przeciwsłoneczne nie znajdują się na tej liście, nie można ich również zaliczyć do stolarki okiennej. Co więcej, wydatki na wymianę elementów okien (takich jak szyby) również nie kwalifikują się do ww. ulgi. KIS wskazała, że Minister Finansów w objaśnieniach podatkowych z 2019 r. potwierdził, że odliczenie w ramach ulgi termomodernizacyjnej dotyczy wydatków na wymianę całych okien, a nie ich poszczególnych elementów.

Z uwagi na powyższe, organ podatkowy stwierdził, że wnioskodawczyni nie może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej w odniesieniu do wydatków na wymianę szyb i montaż markiz przeciwsłonecznych. Takie wydatki nie zostały ujęte w załączniku do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z 2018 r. oraz nie spełniają warunków określonych w art. 26h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Organ podkreśla, że ulga termomodernizacyjna ma na celu wspieranie konkretnych działań zmierzających do zmniejszenia zapotrzebowania na energię, a wymiana szyb i montaż markiz przeciwsłonecznych nie spełniają tego kryterium.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 24 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.738.2022.1.SR

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...