Czy zakup komputera dla osoby niepełnosprawnej może zostać odliczony od dochodu jako koszt na cele rehabilitacyjne?

wózek inwalidzki klawiatura / shutterstock

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że wydatek na zakup komputera/laptopa nie może zostać odliczony od dochodu jako wydatek na cele rehabilitacyjne, związany z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych przez syna będącego osobą niepełnosprawną i pozostającego na utrzymaniu rodziców.

Wydatek na zakup laptopa jako wydatek na cele rehabilitacyjne

Wnioskodawczyni złożyła wniosek interpretacyjny w sprawie możliwości odliczenia wydatków na zakup komputera dla niepełnosprawnego syna, który będzie służył ułatwieniu wykonywania czynności życiowych i dalszej nauki. Kobieta wraz z mężem wspólnie utrzymuje syna urodzonego w 2002 r. Syn jest osobą niepełnosprawną, posiada orzeczenie o niepełnosprawności stopnia umiarkowanego oraz orzeczenia o niezdolności do pracy. Ponadto, syn otrzymuje rentę socjalną i zasiłek pielęgnacyjny. Rodzice planują zakup komputera w 2022 r., który będzie miał związek z potrzebami wynikającymi z jego niepełnosprawności, takimi jak podjęcie studiów online, podjęcie pracy zdalnej i kontynuowanie terapii z psychologiem.

Z uwagi na powyższe, do organu podatkowego zostało złożone pytanie, które brzmiało: czy kwota wydana na zakup laptopa dla syna w 2022 roku może zostać odliczona od dochodu wspólnego małżonków za rok 2022 jako wydatek na cele rehabilitacyjne związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych przez niepełnosprawnego syna.

Kobieta uważała, że cała kwota wydana na zakup laptopa kwalifikuje się jako odliczenie od dochodu na cele rehabilitacyjne, ponieważ urządzenie to ma na celu ułatwienie synowi wykonywania czynności życiowych, nauki i ewentualnej pracy.

Wydatek nie kwalifikuje się jako odliczenie podatkowe na cele rehabilitacyjne

Dyrektor KIS potwierdził, że zakup komputera/laptopa nie kwalifikuje się do odliczenia od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej, zgodnie z przepisami art. 26 ust. 7a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ustawa ww. definiuje precyzyjny i zamknięty katalog wydatków, które mogą być uwzględnione w odliczeniach, i nie daje podstawy do interpretacji rozszerzającej.

Po analizie wniosku organ podatkowy doszedł do wniosku, że zakupiony laptop dla syna wnioskodawczyni nie posiada indywidualnych cech, które wskazywałyby na jego specyficzne przeznaczenie dla potrzeb rehabilitacyjnych osoby niepełnosprawnej. Organ zauważył, że taki sprzęt, choć niewątpliwie przydatny w codziennym życiu, nie spełnia kryteriów określonych w art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o PIT jako "indywidualny sprzęt" niezbędny w rehabilitacji. KIS podkreśliła, że decydując o kwalifikacji danego wydatku, kluczowe jest jego indywidualne przeznaczenie i związek z konkretną niepełnosprawnością. Powyższe oznacza, że nie można go zaliczyć do wydatków umożliwiających odliczenie od dochodu. 

W konsekwencji organ podatkowy uznał, że wydatek na zakup komputera/laptopa nie może zostać odliczony od dochodu, jaki małżeństwo wykaże we wspólnym rozliczeniu za rok 2022, jako wydatek na cele rehabilitacyjne, związany z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych przez syna będącego osobą niepełnosprawną i pozostającego na ich utrzymaniu.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 14 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.462.2022.3.KC

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...