Czy można odliczyć VAT od budowy budynku wykorzystywanego w działalności gospodarczej?

VAT / ShutterStock

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przedsiębiorca ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z budową budynku o charakterze mieszkalno-biurowym, ponieważ budynek ten będzie przez niego wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług i nie będzie wykorzystywany do celów prywatnych.

Budowa budynku wykorzystywanego w działalności gospodarczej a VAT

Wnioskodawca, prowadzący działalność gospodarczą w zakresie usług rachunkowo-księgowych i będący czynnym podatnikiem VAT, obecnie działa w wynajmowanym lokalu. Z myślą o rozwijającej się firmie planuje wybudować własny budynek na posiadanej przez siebie działce budowlanej. Niestety, zgodnie z obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego, działka ta przeznaczona jest pod zabudowę mieszkaniową, co uniemożliwia budowę budynku wyłącznie dla celów biznesowych. Biorąc pod uwagę powyższe ograniczenia, wnioskodawca zamierza postawić budynek o charakterze mieszkalno-biurowym. Chociaż konstrukcyjnie budynek będzie przystosowany głównie do celów mieszkaniowych, przedsiębiorca nie planuje go w ten sposób wykorzystywać. Całość obiektu ma służyć prowadzonej działalności gospodarczej. Pomieszczenie przeznaczone pierwotnie na cele mieszkalne ma pełnić funkcję pomocniczą, na przykład jako magazyn czy pomieszczenia socjalne. Wnioskodawca będzie używał przedmiotowego budynku do prowadzenia czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

W związku z tym zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy może odliczyć podatek VAT naliczony od całej wartości usługi budowlanej dotyczącej budowy ww. budynku.

Możliwość odliczenia VAT od budowy budynku mieszkalno-biurowego

Dyrektor KIS wydał interpretację, w której potwierdził, że podatnik ma prawo odliczyć podatek VAT naliczony od całej wartości usługi budowlanej dotyczącej budowy budynku mieszkalno-biurowego, który zamierza wykorzystywać na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.

Organ podatkowy wskazał, że rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. KIS zauważyła, że w przedmiotowej sprawie warunki uprawniające do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego będą spełnione, ponieważ wnioskodawca będzie wykorzystywał budynek do czynności opodatkowanych podatkiem VAT i nie będzie on wykorzystywany do celów prywatnych. Ponadto, przedsiębiorca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. W związku z powyższym podatnik będzie miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków ponoszonych z tytułu budowy ww. budynku na zasadach wynikających z art. 86 ust. 1 ww. ustawy. Przy czym prawo to będzie przysługiwało, o ile nie wystąpią przesłanki negatywne wymienione w art. 88 tej ustawy.

"Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy oraz powołane przepisy stwierdzam, że będzie Panu przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z budową budynku, ponieważ budynek ten będzie przez Pana wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług i nie będzie wykorzystywany do celów prywatnych" - podsumował organ.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 12 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.362.2022.4.MJ

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...