Czy twórca biżuterii i obrazów olejnych może skorzystać z ryczałtu?

obrazy / obrazy

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wnioskodawca nie spełnia warunków uprawniających do skorzystania ze zryczałtowanego podatku, ponieważ jego działalność artystyczna nie jest prowadzona w sposób zorganizowany, ciągły, ani nie odpowiada definicji wolnego zawodu zgodnie z przepisami ustawowymi.

Tworzenie biżuterii i obrazów olejnych a ryczałt 

Wnioskodawcą jest twórca zajmujący się wytwarzaniem wyrobów biżuteryjnych oraz malowaniem obrazów olejnych. Wyroby biżuteryjne oraz obrazy olejne są efektem jego działalności artystycznej i objęte są prawem autorskim. Wytwarzane wyroby biżuteryjne są unikatowe, nieodwzorowywane w sposób identyczny, a technika wykonania opiera się na używaniu lutowanych elementów srebra z oprawianym w srebro bursztynem. Wnioskodawca nie prowadzi działalności w sposób ciągły ani zorganizowany czasowo. Wytwarza wyroby samodzielnie, głównie na zamówienie znajomych i osób z jego otoczenia. Nie ogłasza się publicznie i nie zawiera umów sprzedaży. 

Podatnik zadał pytanie KIS czy może korzystać ze zryczałtowanego podatku do opodatkowania swoich nieregularnych dochodów z tej działalności. Wnioskodawca uważa, że jego działalność artystyczna może być objęta ryczałtem.

KIS: działalność artystyczna nie kwalifikuje się do zastosowania ryczałtu 

Według KIS, zaprezentowane stanowisko przez podatnika jest błędne. W opinii organu podatkowego wnioskodawca nie może skorzystać ze zryczałtowanego podatku. KIS uznała, że zryczałtowany podatek może być zastosowany wyłącznie do określonej kategorii przychodów, które zostały wymienione w art. 1 tej ustawy. Zryczałtowany podatek dochodowy może być zastosowany tylko do przychodów pochodzących z pozarolniczej działalności gospodarczej, która musi być prowadzona we własnym imieniu, w sposób zorganizowany i ciągły. KIS zaznaczyła, że wnioskodawca nie spełnia tych kryteriów, ponieważ jego działalność artystyczna nie jest prowadzona w sposób zorganizowany i ciągły. Nie ma stałych klientów ani umów, a działalność opiera się głównie na wykonywaniu prac na zamówienie od czasu do czasu.

Zryczałtowany podatek może być również zastosowany do przychodów związanych z wykonywaniem wolnych zawodów, które są określone w ustawie. Jednak wnioskodawca nie wykonuje żadnego z tych zawodów, które zostały wyliczone w przepisach. Działalność artystyczna, mimo że jest kreatywna, nie jest uważana za wolny zawód zgodnie z definicją zawartą w ustawie. Ponadto, działalność podatnika jest raczej hobbystyczna niż zawodowa. Nie podejmuje on działalności w sposób zorganizowany, nie posiada stałych źródeł przychodów, a jego aktywność jest ograniczona i nieregularna. Brak elementów ciągłości i organizacji jest istotnym czynnikiem wyłączającym możliwość skorzystania ze zryczałtowanego podatku.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 13 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.420.2022.2.MN

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...