Czy suplementy diety i odżywki dla trenera fitness mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?

leki tabletki

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że wydatki poniesione na zakup suplementów diety i odżywek nie mogą być uznane za koszt uzyskania przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej, gdyż są to wydatki o charakterze osobistym, które nie są bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Wydatki na zakup suplementów diety i odżywek dla sportowców a PIT

Osoba prowadząca działalność gospodarczą od lutego 2022 r. jako trener fitness i trener personalny zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem dotyczącym zaliczenia wydatków na zakup suplementów diety i odżywek dla sportowców jako kosztów uzyskania przychodów. Trener fitness prowadzi treningi sportowe kilka razy w tygodniu, które wiążą się z intensywnym wysiłkiem fizycznym i zwiększonym zapotrzebowaniem na składniki mineralne i witaminy. Prowadzący działalność gospodarczą uważa, że suplementy diety i odżywki są niezbędne do wykonywania usług fitness i przyczyniają się bezpośrednio do uzyskania przychodów. W związku z powyższym mężczyzna chciałby zaliczyć wydatki na zakup suplementów diety i odżywek jako koszt uzyskania przychodu.

Zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy wydatki na zakup suplementów diety i odżywek dla sportowców, w celu wykonywania usług fitness, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

KIS: wydatki nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu

KIS stwierdziła, że wydatki na zakup suplementów diety i odżywek dla sportowców są związane z dbałością o własną kondycję fizyczną, w związku z tym nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu w kontekście prowadzonej działalności gospodarczej. Organ podkreślił, że, pomimo tego, że zdrowie i świetna forma mogą wpłynąć korzystnie na wizerunek trenera fitness w oczach obecnych oraz potencjalnych klientów, wydatki te, związane z ochroną zdrowia i zakupem suplementów diety, mają charakter osobisty.

Dyrektor KIS wskazał w szczególności:

"Wprawdzie poniesione przez Pana wydatki nie zostały ujęte w katalogu wydatków nieuznawanych za koszt uzyskania przychodów, zawartym w treści art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednakże nie stanowi to wystarczającej przesłanki do zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Dla uzyskania takiego statusu konieczne jest bowiem również zaistnienie związku przyczynowego między poniesionym wydatkiem a celem, jakim jest osiągnięcie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów".

Wobec tego organ wyjaśnił, że skoro wydatki poniesione przez wnioskodawcę na zakup suplementów diety i odżywek dla sportowców nie są bezpośrednio związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, nie mogą one być uznane za koszty uzyskania przychodu.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 7 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.773.2022.1.MS2

Zobacz także: Suplement diety

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...