Czy można zastosować procedurę VAT-marża przy sprzedaży używanego samochodu osobowego?

zakup sprzedaż samochód / Shutterstock

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że w przypadku sprzedaży przedmiotowego samochodu, można zastosować procedurę opodatkowania VAT-marża. Warunki do tego zostały spełnione, gdyż pojazd spełnia kryteria towaru używanego i został zakupiony z myślą o jego dalszej odsprzedaży od podmiotu określonego w art. 120 ust. 10 pkt 3 ustawy o VAT.

Sprzedaż używanego samochodu z zastosowaniem procedury VAT-marża

W 2019 r. wnioskodawca nabył samochód osobowy w komisie samochodowym z zamiarem dalszej odsprzedaży. Zdarzenie gospodarcze zostało udokumentowane fakturą VAT-marża. Samochód przez ten czas był wykorzystywany w działalności gospodarczej. Zainteresowany jest zarejestrowany jako czynny podatnik podatku VAT. Samochód stanowi towar używany w rozumieniu art. 120 ust. 10 pkt 3 ustawy o VAT.

Mężczyzna zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy ww. samochód może sprzedać w procedurze VAT-marża – skoro nabycie nastąpiło w procedurze VAT-marża zgodnie z art. 120 ust. 10 pkt 3, czy musi wystawić fakturę 23%. 

Możliwość zastosowania procedury VAT-marża

Według interpretacji Dyrektora KIS, podatnik będzie miał prawo przy sprzedaży przedmiotowego samochodu zastosować procedurę opodatkowania VAT-marża. 

Organ podatkowy wskazał, że przedmiotowy samochód spełnia definicję towaru używanego, zgodnie z art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT. Oznacza to, że jest on ruchomym dobrem materialnym nadającym się do dalszego użytku w jego aktualnym stanie lub po naprawie. Co więcej, organ podkreślił, że podatnik dokonał zakupu wskazanego pojazdu od podmiotu, który został wymieniony w art. 120 ust. 10 pkt 3 ww. ustawy. Zgodnie z tym przepisem, dostawa takiego towaru może podlegać opodatkowaniu w systemie marży, jeżeli została dokonana od podmiotów określonych w tym artykule. Ponadto, zastosowanie procedury opodatkowania marży jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy towary używane zostały nabyte z myślą o ich dalszej odsprzedaży, co w przedmiotowym przypadku ma miejsce.

"Mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa oraz przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe należy stwierdzić, że będzie Pan miał prawo przy sprzedaży przedmiotowego samochodu zastosować procedurę opodatkowania marży. Spełnione są bowiem przesłanki pozwalające na jej zastosowanie, tj. samochód będący przedmiotem wniosku spełnia definicję towaru używanego i dokonał Pan zakupu ww. pojazdu od podmiotu wymienionego w art. 120 ust. 10 pkt 3 ustawy w celu dalszej odsprzedaży. Tym samym wypełnił Pan dyspozycje wynikające z ww. przepisów ustawy o podatku od towarów i usług pozwalające na zastosowanie szczególnej procedury opodatkowania przy sprzedaży samochodu, o którym mowa we wniosku i wystawienia faktury zgodnie z art. 106e ust. 3 ustawy" - podsumował organ.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 21 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.365.2022.1.LK

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...