Czy usługi projektowe oraz malarskie są zwolnione z VAT ?

projektowanie / projektowanie / Shutterstock

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wnioskodawczyni prowadząca działalność w zakresie architektury i malowania obrazów kwalifikuje się do zwolnienia z podatku według art. 113 ust. 9 ustawy o VAT, gdyż jej roczna wartość sprzedaży nie przekroczy progowej kwoty 200 000 zł oraz prowadzona działalność nie jest wyłączona ze zwolnienia.

Usługi projektowe oraz malarskie, a zwolnienie z VAT 

Wnioskodawczyni w ramach swojej działalności sporządza różnego rodzaju dokumentacje architektoniczne, w tym koncepcyjne, architektoniczno-budowlane i wykonawcze, a także może wykonywać nadzór autorski. Usługi są oferowane klientom indywidualnym i firmom. Wnioskodawczyni posiada uprawnienia do projektowania bez ograniczeń w specjalności architektonicznej. Niemniej jednak nie świadczy usług doradczych w ramach swojej działalności gospodarczej. Ponadto, w ramach kodu PKD może wykonywać usługi związane z malowaniem obrazów i grafik na zamówienie klientów indywidualnych.

Wnioskodawczyni skierowała pytanie do KIS czy jest zwolniona z zapłaty VAT? W ocenie podatniczki, przysługuje jej zwolnienie podmiotowe z zapłaty podatku.

KIS: usługi projektowe oraz malarskie zwolnione z VAT 

Według oceny KIS, zaprezentowane stanowisko przez wnioskodawczynię jest prawidłowe. W opinii organu podatkowego wnioskodawczyni może korzystać ze zwolnienia podmiotowego z podatku VAT zgodnie z art. 113 ust. 9 ustawy o VAT, jeżeli przewidywana wartość sprzedaży w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej, nie przekroczy kwoty 200 000 zł. KIS podkreśliła, że wnioskodawczyni prowadzi działalność w zakresie architektury oraz malowania obrazów i grafik. Żadna z tych działalności nie jest wymieniona w art. 113 ust. 13 jako działalność wyłączona ze zwolnienia tak jak np. usługi prawnicze czy doradcze.

Organ podatkowy zaznaczył, że zgodnie z Art. 113 ust. 13 ustawy o VAT zwolnienia nie stosuje się do podatników nieposiadających siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju. Wnioskodawczyni ma siedzibę na terytorium kraju, więc warunek terytorialności został spełniony. Ponadto, KIS uznała, że ustawa o VAT zawiera również inne wyjątki i warunki, które mogą wpłynąć na utratę prawa do zwolnienia (np. sprzedaż towarów objętych podatkiem akcyzowym). W przypadku wnioskodawczyni, żadne z tych dodatkowych wyjątków nie jest spełnione, więc może ona skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 5 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.559.2022.1.JSZ

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...