Czy można odliczyć VAT od czynności związanych z remediacją gruntu?

pH gleby, pomiar, tester, miernik, gleba kwaśna, zasadowa / Shutterstock

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT od wydatków związanych z realizacją projektu remediacji gruntów, dofinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wydatki związane z realizacją projektu dotyczą podstawowej działalności wnioskodawcy, która nie jest związana ze sprzedażą opodatkowaną. 

Remediacja gruntu, a możliwość odliczenia VAT

Wnioskodawca jest państwową osobą prawną, która jest czynnym podatnikiem VAT. Planuje realizować projekt dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w zakresie działań związanych z remediacją terenu. Realizacja projektu odbywać się będzie w latach 2023-2028. Zatwierdzony przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska plan remediacji zakłada remediację in situ, rozłożoną na 5 lat zakładającą usunięcie zanieczyszczeń do poziomu niestwarzającego ryzyka dla zdrowia ludzi i stanu środowiska, przeprowadzenie remediacji w sposób racjonalny, bez ingerencji w krajobraz, florę i faunę przy zachowaniu stosunkowo krótkiego czasu oczyszczania. Wyżej wymienione działania posłużą remediacji gruntu, którego celem jest przywrócenie przyrodzie równowagi, którą zaburzył człowiek. Ustawodawca formalnie narzucił obowiązek przywrócenia zanieczyszczonego terenu do stanu niezagrażającego ludziom i środowisku wydając szereg postanowień, które określają szczególne warunki remediacji. Usługi remediacji będą wykorzystywane przez wnioskodawcę do czynności niepodlegających opodatkowaniu. Faktury dokumentujące koszty związane z przedmiotowym projektem będą wystawione na wnioskodawcę.

Zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy będzie przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku VAT od wyżej wymienionych czynności związanych z remediacją gruntu w związku z realizacją projektu dofinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Brak prawa do odliczenia VAT od wydatków związanych z projektem

W odpowiedzi na pytanie wnioskodawcy, Dyrektor KIS stwierdził, że wnioskodawca nie będzie miał możliwości odliczenia podatku VAT zawartego w cenie nabywanych towarów i usług wykorzystywanych na potrzeby własne związane z realizacją projektu remediacji terenu, dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. KIS wskazała, że nabyte towary i usługi dotyczą podstawowej działalności wnioskodawcy, która nie jest związana ze sprzedażą opodatkowaną. Z uwagi na to, zainteresowany nie będzie mógł odzyskać kosztu podatku VAT poniesionego na realizację projektu.

Organ podatkowy zwrócił uwagę, że zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikowi, jeżeli towary i usługi będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Istotnym kryterium jest związek nabytych towarów i usług ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem VAT. Dyrektor KIS stwierdził, że w niniejszej sprawie takiego związku nie ma. Towary i usługi nabyte w ramach realizacji remediacji gruntu będą wykorzystywane do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT. W związku z tym wnioskodawca nie będzie mógł skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 7 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.411.2023.1.AW

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...