Czy wypłata niewypłaconych zysków po przekształceniu spółki jawnej w spółkę z o.o. podlega opodatkowaniu?

praca zespół grupa pracownicy dokumenty stół zebranie / fot. Shutterstock

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że spółka z o.o., wypłacająca na rzecz wspólników spółki jawnej niewypłacone dotąd zyski wypracowane przez tę spółkę jawną przed przekształceniem, nie będzie pełniła funkcji płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych od wypłacanych zysków. Takie wypłaty będą traktowane jako spłata zobowiązań, a nie jako dywidendy, co wyłącza konieczność odprowadzania podatku dochodowego.

Obowiązki płatnika z tytułu wypracowanych zysków

Wnioskodawczyni jest spółką z o.o., która powstała z przekształcenia spółki jawnej w trybie art. 551 § 1 Kodeks spółek handlowych. Wspólnicy spółki jawnej stali się z chwilą przekształcenia udziałowcami spółki z o.o. W sprawozdaniu finansowym stanowiącym załącznik do planu przekształcenia spółki jawnej w spółkę z o.o. część kwoty niewypłaconych dotychczas udziałów w zysku widniała po stronie zobowiązań, jako zobowiązanie w stosunku do wspólników spółki jawnej. Pozostała część zasiliła natomiast kapitały spółki z o.o. Wypłaty na rzecz wspólników spółki jawnej z tytułu niewypłaconych przez tę spółkę zysków dokonywane będą przez spółkę z o.o. z posiadanych przez nią środków w zależności od jej sytuacji finansowej (tj. wtedy, gdy wypłata nie zaburzy płynności finansowej). Kwota przeznaczona do wypłaty nie zasila ani nie będzie zasilać żadnego z kapitałów spółki z o.o. Spłaty będą sukcesywnie zmniejszać zobowiązanie względem wspólników spółki jawnej, nie będą one wpływać na żaden kapitał spółki z o.o. (podstawowy, zapasowy, rezerwowy). Uchwała o podziale zysków spółki jawnej została podjęta przed przekształceniem jej w spółkę z o.o. W wyniku uchwały kwoty niewypłaconych dotychczas zysków, zostały zaksięgowane po stronie zobowiązań.

Spółka z o.o., przekształcona ze spółki jawnej, stoi przed dylematem dotyczącym opodatkowania niewypłaconych dotychczas zysków. Kluczowe pytanie brzmi: czy spółka z o.o., wypłacająca na rzecz wspólników spółki jawnej niewypłacone dotąd zyski wypracowane przez tę spółkę jawną przed przekształceniem, będzie pełnić funkcję płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych od wypłacanych zysków.

KIS: spółka z o.o. nie będzie płatnikiem podatku od wypłacanych zysków

Dyrektor KIS uznał, że spółka z o.o., wypłacając niewypłacone do tej pory zyski wypracowane przez spółkę jawną przed jej przekształceniem, nie będzie pełniła funkcji płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych. Kluczowe w tym kontekście jest to, że opłacenie tego typu zysków nie jest traktowane jako wypłata dywidendy czy innej formy udziału w zyskach, a jako realizacja zobowiązań spółki jawnej wobec jej wspólników, a więc nie podlega opodatkowaniu według stawki 19% przewidzianej dla dywidend i podobnych świadczeń.

Organ podatkowy wskazał, że w momencie przekształcenia, wszystkie obowiązki spółki jawnej, w tym zobowiązania do wypłaty zysku, przechodzą na spółkę z o.o. Spłata tego zobowiązania nie jest równoznaczna z wypłatą dywidendy, lecz jest realizacją zobowiązań, które powstały jeszcze przed przekształceniem. Dlatego też spółka z o.o. wypłacając te środki, nie będzie pełniła funkcji płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych. Jest to zgodne z faktem, że spółka jawna nie jest podmiotem opodatkowanym CIT, a zyski są opodatkowywane na etapie osiągnięcia przez wspólników. Z tego powodu, zyski te zostały już opodatkowane przed wypłatą, a proces ten nie jest związany z samym aktem wypłaty.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 7 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.537.2023.1.MS

Podatki
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?
26 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?
25 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
25 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?
24 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?
23 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?
23 kwi 2024

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?
22 kwi 2024

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...